Какво се случва, ако не можем да плащаме месечните си вноски по кредита?

Непредвидена ситуация, липса на авариен фонд, загуба на източника на доходи и много други – причините могат да бъдат разнообразни

Обратно в новината

Коментари - Какво се случва, ако не можем да плащаме месечните си вноски по кредита? | URBN.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Живееха в панелни блок 16 години. Но жена ми вика панелките това онова и го продадохме. Сега сме в ново стойтелство нов блок. Е да ви кажа непрекъснато течове някъде, сутерена или подземните гаражи, като завали не можеш да влезеш в мазето без ботуши. Има помпи за водата, но ако е обилен дъжда става зле. Затова ако теглите кредит за ново строителство ПРОВЕРЯВАЙТЕ СТРОИТЕЛЯ, че после ще се окаже че Панелните блокове са доста по качествени от т.н. ново строителство.

Интересен казус, с който все повече хора ще се сблъскват: родители теглят кредит. Спират да плащат вноски. Става изисквуем. Правят договорка с банката да плащат някаква минимална вноска за срок от 30-40 години. Родителите обаче се пенсионират в този период. Съответно в някакъв момент умират. Но остават още вноски. Какво се случва след тяхната смърт? Имайки предвид, че много хора са финансово неграмотни .... очакването ми е много деца да имат проблеми с банките и да наследят задълженията на родителите си. Вече се заговори за 100 годишни кредити и подобни. Мислете много преди да посегните към кредит. Ще страдате не само вие, но и децата ви. Ето на банките се бунтуват срещу закона за личния фалит. Това не означава, че някой ще обяви фалит и никой няма да му търси парите :) Означава само, че нещата ще станат още по-страшни за онези, които не могат да си правят сметката и много държат да живеят над възможностите си. Кредит, ипотека, лизинг са риск и е редно всеки да има умствения капацитет да прецени този риск за себе си.

Тези документи трябва да се четат преди да се разпишат.

Този казус е описан преди около 50г от Шекли"Придай ми своя внук".

С последните пари си купуваме свинска мас или маргарин ... за да направим секса удобен.

теглим нов, разбира се.

Ще се разпадне преди робите да са го изплатили за 30 години....толкова е некачествено новото строителство, че течовете от водосточните тръби, роненето на бетона, разпадането на плочките започват преди 10-тата година от "построяването" на тия некачествени килии, тип килери за живеене със стени от картон, през които чуваш и пърденето на съседа

Има един номер, който е абсолютно легален и банките са задължени да го приемат, заради което и много го мразят. Но е полезен! Нарича се "предсрочно погасяване". Ето как действа. Цифрите са примерни за по-лесно смятане. Да кажем, че можете да си позволите да плащате 1000 лева вноска на месец (примерно). За 5 години (60 месеца) това са 60 000 лева с лихвите, значи можете да си позволите заем от малко над 50 000 лева. Отивате в банката и заявявате "Искам 50 000 лева!". Разбира се, служителите първо ще си счупят краката кой да ви обслужи, а след това ще се държат с вас все едно, че ви правят услуга. Само че, вие не взимате заема за 5 години, а за двойно по-дълъг срок - в този пример, 10 години, може би 11. Важното е вноската ви да бъде най-много половината от това, което можете да си позволите на месец. В нашия пример, не повече от 500 лева. И така договорът е сключен, заема е отпуснат. Но вие си отваряте друга сметка, в която всеки месец внасяте другата половина от определената сума, в нашия пример - другите 500 лева до 1000. И те се трупат. Веднъж годишно отивате в банката и заявявате че искате да направите частично погасяване и тогава внасяте натрупалото се от вторите половинки. Тук важното е да посочите, че искате погасяването да е за сметка на размера на вноската. И така за 5-6 години ще си изплатите заема. Важно! По този начин за половината от заема на практика не плащате лихви, защото сумите събрани от вторите половинки се приспадат директно от главницата. По закон банката не може да начислява лихви върху бъдещи вземания. По този начин имате известен буфер - дори и да имате трудност някой месец да отделите "половинката", основната вноска си остава, просто тази година ще направите частичното погасяване с по-малка сума. Винаги при частично погасяване го правете за сметка на размера на вноската при запазване на периода, за да се запази математиката. И това, че ви е паднала вноската, не означава че трябва да намалите "половинката" :)

Както казах цифрите са примерни. Като вземем предвид неща като анюйтет, такси и др. всъщност не си спестявате 50% от лихвите, а около 30-40%. Също така това решение изисква известна самодисциплина - да определите обективно колко можете да си позволите на месец за заем и също така да не похарчите втората половинка "щото и аз съм човек" и "той заема нали си върви". Аз лично съм го правил два пъти със заеми от банки. И двата пъти като тегля чертата бях спестил под 50% от лихвите. Аз лично внасях един път годишно. Но банките нямат ограничение колко често ще правиш предсрочно погасяване, стига внесената сума да е повече от 1-2-3 вноски, зависи от банката.

Да изплащаш на банката 1500 лева всеки месец по не един, а по два кредита!?

Не, точно. Ако можеш да изплащаш 1000, изплащаш 500, а другите 500 ги слагаш настрана. И така всеки месец. И от време на време тия другите по 500 ги даваш наведнъж на банката.

но защо ще изплащаш кредита предсрочно, при условие че лихвите по жилищните кредити в България са 2-3%. Аз бих сложил тези 500 лева/месец на индекс фонд. Сега погледнах и примерно ДАКС за последните 36 години е 8.3% средно на година.

и разбира се всичко е индивидуално. Ние изплатихме ипотеката си точно след 1 година. Причината: не обичаме да дължим пари. Освен това имахме налични и можехме да я изплатим без да навреди на финансовото ни благосъстояние. Добави, че независимо колко добре печелиш винаги може да се случи нещо и да останеш без работа, доходи, да се разболееш... знае ли човек. Както се казва в България: всеки сам си "преценя". Нашата преценка беше, че искаме да сме свободни и да не се притесняваме за ипотека. Сумата беше 1900 лв. на месец. Не е голям процент от заплата ми, но ако останеш без доходи ще си е сериозно перо.

Не е задължително всички да инвестират. Аз лично не харесвам разните му там фондове и т.н. И го казвам след като си направих труда да ги проуча. Обичам да чета ситния шрифт и се опасявам, че и с тези фондове много хора ще "изгорят".

нещата в това отношение наистина опират до индивидулност. От една страна има "студена" математика, която подсказва, че в момента има възможност за инвестиция. От друга старна има човешки емоции и ако човек не се чувства удобно с кредит или в инвестирането, то това не е за него. И не казах, че е задължително всички д инвестират. Но казвам, че не е лошо да си имаш малко стедства инвестирани я в акции, я в мютуал фондове. Иначе пожелавм успех на всички!

Можеш да инвестираш само с злато., физическо,особено ако имаш кредит.А това да вземеш кредит който можеш да изплатиш след година е излишно.Ти нямаш нужда от него .Една година ядеш мед с мечки,за чий?

" Секи сам си преценя " мотото на българина! Щом си алчин в комбинация с неграмотен ще си на палатка на поляната , туй то ...никой не ти е длъжен още по малко пък държавата и останалите хора.... Хора не бъдете с голямо ЕГО и недейте да надскачате възможностите си, защото не знаете как ще се извъртят събитията.... Приятелски съвет!

ПИПО

Че какво имат банките с държавата и хората? Банката е частна институция и не харчиш парите на държавата или данъкоплатеца.

Имат общо, когато им наливат пари да ги спасяват от фалит.

Да, само че понеже държат парите, ако гръмне банката барабар с парите на хората и ще почнат "спонтани протести" и сблъсъци с полицията. И затова ако някоя банка почне да се клати, политиците бързат да я закрепят, за да не виснат после те по дърветата. А за това пък има строги правила какви да ги вършат банките и кое може да е банка, за да не се налага политиците непрекъснато да спасяват някой.

не ползвам никакви кредити! Разпростирам се само според чергата си, колкото и да е малка тя.

Банките са символа на злото

Кажи стожер,основа ,причина, проводник.Те са самото зло в действие.Аз си плащам внасяне и теглене и подръжка,но никога не държа повече от 1000 лева в банка.

Ей това ако ми обясни някой? "Има т.нар. несеквестируемост на единственото жилище. Т.е. ако длъжникът (и членовете на семейството, с които живее) има само един имот и той не надхвърля жилищните му нужди, този имот не може да подлежи на принудително изпълнение за погасяване на дълга. Това обаче не важи в случаите, когато въпросният имот, макар и единствен за длъжника, служи като обезпечение по предсрочно изискуемия кредит (често при ипотечно кредитиране)." Какво е това? Защо го има, след като го няма?

Банковото лоби си е дописало закона, че да им е удобно в най-честия сценарий за тях

ПИПО

При ипотека е друго. На практика имота не е твой а на банката, ще бъде твой чак след като изплатиш заема. Освен че не е твой а на банката, ти плащаш и данъци за този имот (не банката) плащаш такси и още 100 неща докато на практика все още не си собственик. Законите така са измислени, че да ги пазят по всички параграфи, а обикновеният човек да им бъде роб до живот.

Взимат ти всичко и отиваш бездомен на палатка , след като са те обрали и използвали да изперат контрабандните милиарди от митниците през строителните пирамиди с некачествените им ужасяващи и опасни катакомби, и банките