Коментари - Спускане в субкултурите на 90-те | URBN.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

А аз просто работех

Еха, написах, че докато Пеевски беше в детска градина, а бойко рекетираше цистерните с гориво за Сърбия, сега ни притежават и управляват и от дира ми изтриха коментара! Колко съм прав!!!

Субкултура на 90те? В България това беше изразено в турбо чалгата като Тигре, Тигре, КуRви сбогом, Шопската салата,За милиони няма закони, сръбското и от другата крайност Шамара, X-Team, Ъпсурт и други подобни 90те бяха свинското в буркани пратени по влака на синчето/щерката. 90те бяха възхода на Каналето, НЛО, Улицата...

Ти си забелязал само този тип субкултра, защото явно си бил заобиколен главно с нейни представители. Около мен не се слушаше тигре-тигре, мутрите бяха градски фолклор, тоест знаехме за съществуването им но нямахме никакъв пряк досег с тях. Наред с чалгата се вихреха много други субкултури скинари, метъли дори пънкари тук таме, скейтъри итн. Така,че не е било само чалга и мутри, зависи от средата ти и интересите ти.

Ето такива бяха 90-те във Варна … https://youtu.be/tMKo43mrwPY?si=Ge8Y6hPcOipZcrnO

тибетски сърца??? дали имат и 100 фена. както винаги това ще е някаква фантазия на група безделници от центъра на София. България НЕ Е това и 90-те НЕ са удобните групи пиромания, клас и атлас. субкултура било. къде са стария БТР, Епизод, ЕрМалък, къде са оперните, къде са радиоводещите, свободните радиостанции? кога са събрали анимационерите толкова зрители колкото СОДОМ??? къде са провинциалните групи, дори Остава бяха такива - всеки град имаше бум на групи? защо не питате някой от провинцията откъде идва 'културата' и как ви пращаха свинско по влака:)

Клутурата в провинцията идваше от Сърбия

Нямаме нищо против провинциалната култура, джумерките, кукерите и свинското в букани, но обикновено най-интересни са именно безделниците от Софията със своята крехка нелепост в сравнение с дебелата снага на здаво стъпилия на земята българин.

романтизирани спомени. на тийновете им е било екстра, докато родителите не са спали от тревога дали утре ще могат да турят нещо в хладилника. сега е много по-добре във всеки един аспект и не вярвайте на такива, дето ви разпарвят за отминалите златни времена на 90те, на соца и тн.

90те нямаше нищо общо със 'соц'-а. разпад на държавата.

българи живяха в 90те, но точно в 90те в български вариант - мутри, узаконен грабеж във всяка сфера(това като продължение на една политика и народна практика от края на соца), постепенно умиране на надеждите как ще се "оправят" нещата в страната, деградиране на културата вече от средата на 90те, което продължи много активно в първото десетилетие на новия век, разпад на ценностите. И най-лошото за страната, но на практика по-скоро добро за мнозинството, избрало този път - емигрантите, които напуснаха България за няколко години. Далеч не всички бяха цвете за мирисане, но мнозинството беше от трудолюбивите, законопослушни(по българските стандарти) и образовани или имащи някакъв занаят българи. След като тази критична маса заряза страната, не беше никак трудно за едно десетилетие България масово да се "циганизира" културно и като манталитет. Романтичните глупости за младостта на някой и как вижда времето, пречупено през детските си или тинейджърски очи, за някои групи, които бяха популярни сред няколкостотин души, като едва ли не култур-трегери, не могат да скрият, че България преживява сигурно най-тежкото си десетилетие след второто десетилетие на 20в, половината и повече минало във войни. Иначе това, че 90те са били хубаво десетилетие в Западна Европа или САЩ с ръста на икономиката в ранните 90те, е друго. Тук беше джунгла и за много хора страндартът на живот стана африкански.

Преливане от пусто в празно. Това за което се говори е едно "загубено поколение". Учителите стачкуваха, младите се мотаха из улиците, в университетите имаше повече политика вместо образование. Каква култура може да се очаква от тях. Гяволетата подскачаха по площадите, НПОтата ги прибраха, цивилизоваха ги да мътят водата по техен си тертип, после ги приютиха в чужбина за награда да вземат някаква диплома или грамота. Сега виждаме какво става с тези завърнали се тарикати. Спомнете си за първите лица на демокрацията, няма нито един останал от тях. А те оформиха новото лице на държавността, никой не мислеше за далавери и откровен грабеж, изметоха ги странни креатури с болни амбиции и търсещи изкупление за партийното си минало. А културата беше вече в криза, нарочиха всичко читаво за доносници и бездарници. Спомнете си празните театрални зали и далаверата с киносалоните изкупени на безценица. Но летвата беше толкова високо вдигната, че след четвърт век демокрация новите културтрегери още дълго ще дишат праха на старите майстори. И сега ще ни ограмотяват разните му там блогери, инфлуенсъри, подкастъри, фейсаджии.

90те са нещо различно от 80-те. 90те минаха под знака на освободените от затворите МУТРИ, първата криза за бензин в сърбия, която тотално оформи МУТРИТЕ (както в сащ сухия режим), първите НПО-та в стил БХК, хомо-чалгата и 'бъди различен' с анален мирис.

Каква беше тая чалга по телевизиите навръх нова година ?

Гнусна. бтв и нова са си клоаки, но БНТ бяха длъжни да предложат, ако не качествена програма, то поне качествена музика. Издъниха се, ама от Кошлука - толкоз. Просто такова му е нивото - гнусно, гиди нововремското мекере.

Аз самата, както и повечето ми близки на възраст 45-55 или по-широк диапазон 40-60, сме продукт на 80-те и 90-те. Повечето сме си продукт на gangsta културата в добрия смисъл на думата. Като разправяме на днешните чавета (15-25 годишните) умерено култови случки, че от наистина култовите случки от 90-те и на нас ни се изправя косата, децата гледат и мигат на парцали! Откровено ги съжалявам, защото в сравнение с нашто бурно детство/младост през 90-те, на тях животът им е един такъв постен, постен, живи да ги ожалиш!

бурни, различни времена. някои се правиха на гангста, други си бяха обикновени мутри, трети се изявяваха като гей-мутри в спартакус или по-малко елитните.. а някои бяха пънкари, метъли... някои наистина, други - фалшименто. а някои си бяха чалгопитеци и си останаха такива.

Една особено фрапантна разлика е, че 90-те поне младите имахме надежди/илюзии. Сега дори и младите са песимисти. Макар че и тогава се сещам за приятели, които след като завършиха техникум решиха, че няма смисъл да учат за безработни инженери, родителите им дадоха някой лев да си отворят бизнес. Но тогава беше много лесно да започнеш някакъв бизнес - от 1-2 сергии изкарваш достатъчно много като пари, че не е работата на твоите мечти, е друга тема, докато сега в много случаи бачкат скапана работа за малко пари. Чак сега разбирам какво им е било на нашите 90-те, защото сега ни е на нас на главите! :)