#Вълните са ѝ верен приятел, а морето - мястото, на което се чувства като у дома си. Затова тя не спира да популяризира каузите за чисто Черно море. В студиото на "Матине" е Илияна Стоилова от Akasha Surf School, който празнува 10 години. 

"Тези 10 години са само началото на това, което искаме да развиваме в България. Основатели на училището сме аз и Йоан Колев - бивш олимпийски състезател по уиндсърф. Успяхме да популяризираме водните спортове като такива в България, на любителско ниво. Надяваме се в следващите 10 години да започнем да работим и със състезатели", споделя Илияна. 

За седма година Илияна и съмишлениците ѝ провеждат инициативата "Чистата Коледа" - кампания, която се занимава с опазването на Черноморието. Тя се провежда на плаж Аркутино на 26 декември в 10 часа и в град Ахтопол - пак от 10 часа. 

"Чистата Коледа" е едно много приятно мероприятие, на което всички трябва да са дегизирани коледно. Събитието има за цел да събере морската общност - онези, които са си у дома на морето. Това е нашият коледен подарък за морето, защото то ни дава много през цялата година. Мотото е "Чист дом за обитателите на Черно море". Трябва да знаем, че нашето море е живо и има над 3700 обитатсели. Реално ние сме им на гости много често и е уважително да пазим тяхната среда. Това са малки жестове, защото замърсяването на Черно море е голяма тема, но това е нашият начин да допринсем - като говорим на обещството", споделя Илияна. 

В България е важно да има млади хора, които да се занимават с морска биология, казва още тя. 

"Науката за морето трябва да достига до хората по достъпен начин". 

Забелязва, че за последните години хората са все по загрижени за Черно море. 

Илияна Стоилова разказва и за инициативата WIND2WIN, която стартира преди 7 години - с първото 300 – километрово предизвикателство по вода с уиндсърф от Дуранкулак до Резово, което застана зад каузата „Черно море, свободно от пластмаса“. Сърфистите Илияна Стоилова и Йоан Колев го изминават за 72 часа, 24 часа от които прекарват на вода. От предизвикателство с кауза, WIND2WIN израства в инициатива, която носи със себе си силата на спортния непримирим дух и каузата за по-чисто море. Стартира със смелото приключение на двамата уиндсърф атлети и тяхната цел да привлекат общественото внимание към замърсяването с пластмаса в наши води.

"Имаше и предизвикателства с техниката. Самата лодка с микробиолозите отказа и ние с Йоан трябваше да продължим сами през Бургаския залив, което бе най-трудното, защото той е врязан в сушата и бяхме на около 20-30 км далеч от брега без осигурителна лодка и се стремяхме да стигнем до Резово, който от нос Емине по права линия е на над 100 км. Когато видиш в далечината това парче земя, което трябва да стигнеш, е стряскащо. Виждаш колко си малък на фона на големите товарни кораби, които влизат в Бургаския залив и в този момент за първи път имах чувството, че искам да се добера до земя и да приключим предизвикателството. Всичко, което правим на вода е свързано със силата на вятъра", разказва още Илияна. 

Ако природата не е благосклонна към сърфистите, едва ли биха се справили, казва още тя. 

Илияна Стоилова е израснала сред ливадите в полите на Витоша, където често посрещали парапланеристите като богове, слизащи от небето. Въпреки това, влечението към морето и уиндсърфинга идва от семейството ѝ. 

"Спомням си в детсвтото ми, че родителите ми си правиха дъските в нашето мазе. Навремето не е имало толкова достъпна екипировка и много хора са си изработвали уиндсърфовете по списания. Когато бях на 6, баща ми започна да ни учи със сестра ми и така се запалих". 

България има доста язовири, като Дъбник, например, има добри условия за уиндсърфинг. Важно е да се следи прогнозата, съветва още Илияна. 

Как сърфът сплотява Илияна с нейната половинка Йоан, какво носи допира с водата на хората и как може да помага на специалните деца? Чуйте във видеото!