#Koд синьо е обявен за цялата страна от 25 ноември. Звучи като метеорологична прогноза за стихийни бедствия, но всъщност алармира за още по-голяма опасност - домашно насилие. Код синьо са 6 видео истории на истински хора, преживели домашно насилие, а разказите са прочетени от известни актьори. Тези истории имат за цел да покажат кои са ранните признаци, че може да имаме работа с насилник. В "Матине" за проекта разказват Орлин Денков - председател на Народно читалище "Иван Вазов", активист и Сабина Иванова - един от авторите на проекта заедно с Лора Радкова.
"Аз и Лора работим повече от 2 години по проекта. Нашата идея бе следната - всеки ден, преди да излезеш от вкъщи, гледаш каква е прогнозата за времето. Ако вали - взимаш си чадър. Ако е горещо - си взимаш бутилка вода или не излизаш от вкъщи от 14 до 16 часа. Ако съобразяваме всяко едно наше действие с времето навън и климата, защо да не видим какви са знаците, че климатът в нашия дом всъщност не е добър", разказва Сабина Иванова.
Бурята вкъщи може да е животът с партньора ти. Мъглата може да бъде начинът, по който ти не виждаш какво се случва около теб. Навън може да няма поледица, но ти можеш да се подхлъзнеш жестоко в отношенията си с някого. Епизодите Код синьо са достъпни и като аудиозаписи в Spotify.
Данните за мащаба на домашното насилие в България са стряскащи. Световната здравна организация, ООН, Европейската комисия и всички институции, ангажирани с живота на всеки един от нас отчитат с над 50% увеличение на случаите на домашно насилие. 50 000 сигнала само на телефон 112, които се очаква да бъдат получени до края на годината.
"Много хора търсят подкрепа. Вчера имахме среща с Фондация ПУЛС и много активисти. Две дами, доброволци на телефонната линия, обслужвана от Анимус, споделиха, че за 1 дежурство от 4 часа получават по 5 обаждания", казва Орлин Денков.
На фона на това, заповедите за защита, които издават властите, се очаква да достигнат 6000 до края на годината. Имаме едва 12 специализирани кризисни центрове в Българяи за жертви на домашно насилие.
"Представете си един цял град, в който всеки един човек, прибирайки се вкъщи, се прибира на най-опасното място в света. Докато подадеш сигнал на тел. 112 минават години. За да се обадиш, трябва да си почувствал реална заплаха за живота ти. Трябва да се е случило нещо наистина екстремно. Тези сигнали, които са подадени и ще са подадени до края на годината, идват от хора, които са търпяли системен психически, физически, икономически и какъв ли не още тормоз", казва Сабина.
Фондация ПУЛС помагат с историите от техните кризисни центрове. Наложило се дори да премахнат някои от жестокостите в тях, защото са фрапиращи. След това психолог откроява моментите, които са първите сигнали за наличие на опасност. Има случаи, в които героят не се е освободил от насилника си след напускане от дома.
"Насилието не приключва тогава. Особено когато в тези двойки, семейства, отношения и връзки има деца. Опитите за контрол и влияние може да продължавт с години", казва Орлин Денков.
Какви са първите сигнали за насилник?
Изгледайте историите. Те са качени на сайта ТУК!