#Обещахме ви летните епизоди на "Матине" да са много горещи и си удържаме на думата си. Буквално преди да отлети за Египет и Гърция при нас е едно момиче, което може да разтупти всяко сърце с движенията на тялото си. Toва е инструктурът и хореограф на ориенталски танци Цветина Данова - WARDA! С нея ще закрием и този сезон на предаването, като ще ви очакваме отново през септември! 

Warda на арабски означава цвете. Цветина Данова го избира, защото звуците "ц" и "с" са невъзможни за произнасяне в ориенталския свят. Затова решението на българката е да преведе името си - Цветина, като се представя като "цвете" на арабски. 

WARDA вече е разпознаваема на световната ориенталска сцена!

Цвети Данова е с над 13 години опит в ориенталските танци и арабския фолклор. Тя е организатор на най-големите арабски шоу събития у нас, реализирала над 15 международни ориенталски събития и екскурзии в Близкия Изток. Преподава активно в България, но е провела и редица семинари в Германия, Китай, Гърция, Украйна, Египет, Сърбия, Израел, Румъния и др. Финалист на състезания по света и у нас и международен съдия. С богат опит като шоу изпълнител в България и Египет, Цвети е дълбоко свързана с ориенталската култура, като говори и преподава арабски език и изнася теоритични лекции за Близкия Изток.

Снимка: Ангел Юруков

Повече от 10 години Цвети е като в красива приказка по Шехерезада. Как попада в Кайро, където се ражда любовта ти към ориенталската култура и танцово изкуство?

"Когато бях на 13-14 години започнах да уча арабски език, това ме влечеше. На 16 години посетих Египет, заради пирамидите. Когaто видях танцьорка, толкова се впечатлих от колорита на движениятаи визията, че си казах - връщам се и започвам да уча ориенталски танци. Самата музика много ми харесва - богата и разнообразна. Друга музика не може да ми донесе подобно усещане. Танцът носи грация и страст. Самата танцьорка от костюма, до бижутата и грима - всичко това е завладяващо", споделя WARDA. 

Снимка: Личен архив на WARDA

Още от дете WARDA е привлечена от Ориента. На 15 години сама започва да учи арабски език, а година по-късно се мести в гимназия с изучаване на източни езици и култура. Така започва да посещава различни арабски страни, за да се докосне до извора, а първият й тур в Египет бележи живота й завинаги. Именно в Кайро вижда ориенталски танци (belly dance) и разбира, че те са нейно призвание.

Oще снимки вижте ТУК >>>

"Съчетавах танците дълго с журналистиката, но в последните години танците са във фокуса ми и 100% моя професия", казва Цвети. 

След като създава собствена школа, където преподава и е хореограф, често чува коментари, че е избрала "несериозна професия". 

"Когато бях в началото на пътя си, често ме питаха "Кючеците учат ли се? Защо ходиш на уроци". Но сега тези хора непрекъснато ми пишат с поздравления, защото наложих името си. Поканиха ме да преподавам ориенталски танци в Китай тази година. Често изявите ми са извън България". 

Египет е родината на ориенталския танц.

Била е там над 40 или 50 пъти. Дори живее за половин година там, за да може наистина да се слее с културата. 

"Там е като в Индия - има много богати, има много бедни хора. За европейците е шокираща гледка, заради контраста между мизерията и охолството. Преобладават бедните, които обитават цели квартали. Това, което мога да кажа като плюс в Египет е, че те са щастливи и не се оплакват. Изключително позитивни хора са. Дори да са заобиколени от стари мебели и вещи, благодарни са и се радват на живота. Не пият алкохол. Вродено е усещането им да се забавляват. Когато си в Египет, изпълваш се с позитивизъм". 

В края на 2013 г. Уарда печели и първия си златен медал на фестивала Oriental Passion в Атина. 2015 г. е ключова за Уарда. Тогава в Полша е забелязана от един от най-известните египетски хореографи Мохамед Казафи след танца й на емоционалната песен „Ана Баашак” („Влюбена в теб”), което по-късно в Атина има честта да изпълни и пред легендата на ориенталските танци Дина. В началото на следващата година е поканена от Казафи да стане част от неговата група Kazafy Troupe. В следващите няколко години се изявява на техните ежегодни спектакли в Атина и като солист, и в група.

Египет сбъдва най-големите ѝ мвчти, най-вече тази за поредна година да бъде част от фестивала "Клеопатра". 

Снимка: Личен архив на WARDA

През 2021 г. сбъдва своята огромна мечта. Канена е да бъде учител на фестивали в Египет. Първо на Nile Group, a в последствие и на най-новия ексклузивен фестивал Cleopatra. През 2022 г. заминава да живее в Египет за няколко месеца, където се изявява на сватби, кораби, 5-звездни хотели и кабарета. Участва и в клип на суперзвездата Махмуд Ел Есейли.

"Много случайно стана, по времето, когато живях там. Заминах под формата на приключение, исках промяна, исках да видя какво е една жена да живее в Третия свят. Обикновено чужденките, които отиват да живеят там, заминават с мениджър, защото не знаят арабски. Аз рискувах и заминах сама. За една бройка нямаше да участвам в клипа на Махмуд. Там всичко става в последния момент. Писаха ми в 5 сутринта, дали след 4 часа мога да съм на снимките на "един певец". Бях изморена, след две участия. Съответно им казах "Забравете!". Започнаха да ми се молят, певецът бил гледал моите снимки и избрал мен. Едва се навих, когато организаторът ми съобщи, че трябва да хващам такси в посока другия край на града. Пак отказах. Пратиха шофьор. И когато отидох - този певец се оказа суперзвездата Махмуд Ел Есейли. Пее поп и той искаше да експериментира, като вкара ориенталско звучене. И за двамата беше нещо ново". 

На терен снимките са леки и приятни. Клипът разказва историята на една сватба и е заснет само за ден. 

"Това, което ми направи впечатление у Махмуд бе странното му условие постоянно да има зад кулисите наргиле, което той да си пуши. В дома си имал нает човек на 24 часа, за да му подготвя наргилето", казва WARDA. 

След Египет, Цвети замина и за Гърция на пореден голям фестивал. 

"Тази година има много българи, като събрах мои ученици в автобус. Наричам го "танцов автобус" Смятам да дам на шофьора плейлист с арабска музика и пътуването ще бъде много приятно", казва тя. 

Има ли място ориенталският танц на градската сцена?

Снимка: Личен архив на WARDA

"Има заведения с belly dance програма и то активно. С моя професионален балет пътуваме из цяла България. Но ако не е професионално, а само за забавление искаш да потанцуваш - няма къде. В поп фолк заведенията тези движения нямат място. При нас много се работи с горната част на тялото и ръцете. Тези танци могат да се приложат само на места, където се пуска конкретно арабска музика". 

Ориенталските танци много се изменят в наши дни, казва още WARDA. В момента са хит за украинките, рускините и латиноамериканките. 

"Аржентинки и бразилки буквално заливат Египет. Там не можеш да видиш изпълнителки на ориенталски танци от ориенталски произход. Ориенталският танц в Египет се изпълнява от чужденки. Те диктуват климата и променят вида на този танц. Една украинка или аржентинка ще вкара елементи от своята култура. така ориенталският танц се видоизменя". 

Ако нямаш добро шими, не си профеисонален изпълнител на ориенталски танци!

Това е специално движение, което представлява елегантни вибрации на корема. В края на разговора WARDA ни показва автентичен, базов ориенталски танц! 

"Ако нямаш добро шими, няма как да си добър в ориенталския танц. Жените просто се пристрастяват към танца, това е истината. Няма значение дали си слаб или по-пищен, едно е сигурно - ако се захванеш с ориенталски танц, ще станеш много по-пластична и грациозна!" 

Още от WARDA и разговора ѝ със Светла Тонева може да чуете в "Матине" от плажа на Mаrble Beach Казичане, както и да ни гледате всяка Събота и Неделя от 10:00ч. по WNESS TV!

#URBN Team:

Водещ: Светла Тонева

Редактор: Криси Димитрова

Грим: Родина Георгиева:

Video Production Team: Тедд Георгиев/Ангел Юруков

Локация: Marble Beach Казичане