#През 2024 г. градовете продължават да преминават през сериозни трансформации. Тенденциите и предизвикателствата, които постепенно се развиват през последните години, ще се слеят, засилвайки промените в градския пейзаж през следващите 12 месеца. Тъй като напредъкът в технологиите и науката продължава да разгръща безкрайни възможности за градските архитекти и хората, вземащи решения,  очакват се все по интересни адаптации с приоритет по-добрия живот на гражданите и интересите на планетата. 

Експертите със задълбочени познания по глобалните градски въпроси, които влязоха в ролята на куратори на водещото световно събитие в тази област — Световния конгрес Smart City Expo идентифицираха 10 градски тенденции. Всички те са ориентирани към устойчиви политики и решения, които ще усетим още в края на тази година. 

Гласът на градовете резонира по-силно в глобалния геополитически пейзаж

През 2024 г. градовете, в които живее над половината от световното население и са жизненоважни за глобалната икономика, ще заемат централно място в световен мащаб.  Предизвикателства като климатичната криза, социално-икономическия напредък и защитата на човешките права подчертават сложността на тази нова градска ера.

Посетителите разглеждат технологията 5G Smart City на щанда на China Mobile, ден 2 от GSMA Mobile World Congress 2019 на 26 февруари 2019 г. в Барселона, Испания. Годишният Световен мобилен конгрес е домакин на някои от най-големите комуникационни компании в света, като много от тях представят най-новите си телефони и носими джаджи като сгъваеми екрани и въвеждането на 5G безжични мрежи.

Снимка: Getty Images

Ерата на градовете, действащи независимо, приключи. Сътрудничеството сега е ключовият елемент на напредъка. Декларацията от Барселона, която бе подкрепена на гореспоменатия конгрес, е забележително споразумение, което има за цел да засили гласовете на градовете при определянето на политиките на Европейския съюз и европейската демокрация.

Сътрудничеството между градовете е път към справянето с ескалиращата климатична криза. Градовете са готови да се обединят, използвайки екипна работа, за да се изправят пред сложни предизвикателства и да ни насочат към по-светло, устойчиво бъдеще.

Новите икономически двигатели определят жизнеността на града

След като оставиха зад гърба си пандемията и икономиката се раздвижи, все повече градове търсят нови сектори и бизнеси, върху които да се фокусират. Новите стратегически планове залагат на сектори като синята икономика, науката, иновациите, творческия сектор или индустрия 4.0 , докато традиционните икономически двигатели се развиват в по-устойчиви, иновативни, устойчиви и близки индустрии.

Този сценарий насърчава създаването на стартъп центрове и подобряването на нова предприемаческа екосистема, която привлича таланти към новооткрити дестинации, които предлагат възможности и качество на живот.

Домакин на щанд демонстрира роботизирана ръка, разработена от британския стартъп Open Bionics, която имитира движенията на пръстите - по време на CUBE Tech Fair

Снимка: Getty Images

Вярно е обаче, че градовете не могат да направят това сами. Сътрудничеството, събиращо администрацията, компаниите и гражданите, е ключът към посрещането на градските предизвикателства по отношение на транспорта или жилищата на достъпни цени, карайки нашите градове да растат, популяризирайки ги в световен мащаб и гарантирайки икономическата им жизненост.

 АI за интелигентен урбанизъм 

Градовете ще продължат да изследват AI за по-интелигентен урбанизъм, но ще се грижат за етиката зад него.

Само преди година беше пуснат ChatGPT, поставяйки изкуствения интелект на върха на дневния ред.

Двурък робот, наречен "АДАМ", приготвя чаша кафе

Снимка: Getty Images

Неотдавнашното обявяване на споразумението на Европейския съюз за регулиране на Изкуствения Интелект (първа по рода си сделка, насочена към определяне на правилата за постигане на надеждно развитие на тази технология), повтаря, че потенциалът му едва се е разгърнал. През 2023 г. тласъкът в тази посока ще се отрази и на градската среда.

Все по-често виждаме гласове от публичния и частния сектор, които споделят и изследват възможностите, които тази технология предлага в градското планиране и решаването на проблеми. От базирано на AI наблюдение на депата до сгради, които оптимизират отоплението и намаляват емисиите на парникови газове, възможностите , които AI предлага за градовете, изглеждат безкрайни. Но преди представителите на града потенциално да предадат повече стратегически решения на тази технология, през 2024 г. ще видим лицата, вземащи решения, да вземат по-критичен поглед върху етичните стандарти , чрез които работи всеки AI, придружавайки прилагането на тези нови инструменти с по-стриктно и адекватно регулиране .

Metaverse и Digital Twins ще оглавят революционна трансформация в градското планиране

Добре дошли в Метавселената: динамичното дигитално царство, променящо планирането на градовете. Цифровите близнаци отразяват реалността в реално време и се използват от проектанти и лица, вземащи решения, за да преосмислят градските пейзажи.

Снимка: iStock by Getty Images

От предвиждане на модели на трафик до създаване на устойчиви градски пространства и позволяване на съвместно оформяне на квартали, това е бъдещето на градското планиране. И все пак опасенията за поверителността на данните и приобщаването витаят над тези инструменти. Предизвикателството за градовете ще бъде как да се ориентират в това виртуално царство, като същевременно гарантират ориентирана към хората градска среда.

През 2024 г. сближаването на Метавселената и Digital Twins няма да бъде само в създаването на паралелна вселена. Става дума за революционизирането на живота в града. Тъй като границите между физическите и цифровите сфери се размиват, градските центрове водят заряда в епоха, в която иновациите, ефективността и неограничените възможности предефинират градския живот.

Иновациите в транспорта 

Въпреки че транспортът представлява около 26 – 28% от общите емисии на парникови газове, градовете нямат никакво намерение да забавят. Поради тази причина иновациите по отношение на градската мобилност през 2024 г. ще се въртят около намаляването на емисиите на парникови газове от транспорта.

Снимка: iStock by Getty Images

Градската мобилност е в основата на постигането на Програмата до 2030 г. и Целите за устойчиво развитие, така че през 2024 година вече виждаме по-високи инвестиции и по-амбициозни политики, благоприятстващи превозни средства с алтернативна енергия, като водородни и електрически с батерии, нови форми на обществен транспорт и нула -емисионна градска логистика, възприемайки по-всеобхватен подход към мобилността и планирането на климата.

Градско зелено за по-добро физическо и психическо здраве

Зелените обществени пространства са ключови не само за понижаване на температурата в градовете, но и за поддържане на по-високо качество на въздуха. През последните няколко години все по-често чуваме за вредни явления в градовете като замърсяването и ефекта на топлинния остров.

Снимка: iStock by Getty Images

Липсата на градска зеленина също е отговорна за по-високите нива на тревожност и депресия. Изчислено е, че чрез връщането на поне 30% повече зеленина в градовете може да се избегнат повече от една трета от преждевременните смъртни случаи, причинени от топлина. Виждаме летата, които стават все по-непоносимо горещи, затова и упрвниците се задължат да увеличат градското покритие с дървета, да спасят животи и да подобрят психичното здраве на гражданите.

Сградите утре...

Зеленият и дигитален преход на сгради и инфраструктура бе една от горещите теми в тазгодишното издание на Световния конгрес Smart City Expo. Начинът, по който проектираме, конструираме, планираме и управляваме нашата архитектура, не може да бъде отделен от начина, по който си представяме бъдещето на нашите градове.

Снимка: iStock by Getty Images

Появяват се нови дигитални инструменти и нови модели за организиране на пространствата, за да подкрепят вземането на решения, ориентирани към човека, създавайки устойчиви и приобщаващи общности и подобряване на качеството на живот.

Пресечната точка на технологиите, общността и живота е ключът към утрешните сгради, инфраструктури и градски пространства.

Годината на водите

Тъй като извънредната климатична ситуация поставя водните системи под прекомерен натиск, градовете са сред най-уязвимите зони. Те събират най-голяма гъстота на гражданите в райони, които често не са най-сигурните по отношение на водата.

Снимка: iStock by Getty Images

До 2050 г. се очаква над 5 милиона души да живеят в райони с недостиг на вода. 

Отминалата 2023 г., със своите повтарящи се и продължителни суши по целия свят, показа ясно, че недостигът не е проблем, който ще изчезне от самосебе си. В светлината на тези настоящи и очаквани сценарии, 2024 г. е годината, в която се появят революционни иновации, за да осигурят ефективни решения за управление на водата за градовете.

Синята икономика е процъфтяващият сектор 

Някои градове и региони намират потенциал за бъдещото развитие на крайбрежието си. Синята икономика обединява широк спектър от сектори, така че прогнозната стойност на океанската икономика е около 1,5 трилиона USD годишно. По този начин този двигател на растежа става уместен в няколко градски програми и привлича частния сектор.

Изменението на климата и рисковете от водата обаче застрашават напредъка на устойчива, приобщаваща и кръгова синя икономика.

Снимка: iStock by Getty Images

През последните години отговорността за океаните беше поета от публичния и частния сектор и започнаха да се появяват базирани на природата решения.

Изменението на климата и рисковете от водата обаче застрашават напредъка на устойчива, приобщаваща и кръгова синя икономика.

В годината на честването на Конференцията на Десетилетието на океана на ООН е от решаващо значение да се укрепят съюзите и да се предприемат действия за добро управление , да се засили ролята на градовете и регионите при вземането на решения относно океанските политики, да се прогнозират, наблюдават и показват данни за нашите брегове и да си сътрудничим като цяло за насърчаване на водната сигурност за устойчива синя икономика.

Нови градски измерения на продължаващите конфликти

През 2023 г. светът преживя въоръжени конфликти, които все повече се разгръщаха в сърцето на градовете. Градската война застрашава живота на цивилни и жизненоважни инфраструктури, разклащайки основите на достойния живот.

В границите на града близостта на цивилни пространства до военни цели увеличава въздействието на опустошителните атаки, застрашаващи невинни животи. Технологията се очертава като решаващ елемент в градските конфликти и през 2024 г. ще видим нейното влияние консолидирано. Дроновете и цифровата война, наред с традиционните оръжия, удължават конфликтите и ескалират жертвите.

И все пак достъпността на технологиите дава възможност на гражданите да надигнат гласа си, подпомага хуманитарни инициативи и приканва глобалната публика да предприеме действия. Градското бойно поле представлява огромно предизвикателство за хуманитарните усилия . Местни и международни организации работят неуморно, за да предоставят жизненоважна помощ на цивилни в нужда. Ако искате да подкрепите тяхната кауза, посетете уебсайтовете на организации като Международния комитет на Червения кръст и Червения полумесец , Лекари без граници и ВКБООН .

 ***

Преполовихме 2024 г., която някак остави градовете да се справят плавно със своите конфликти.  Фокусът върху управлението на водата, иновациите в мобилността и императивът за градските зелени пространства подчертават протагонизма на градските центрове в справянето с климатичната криза. Преди всичко, акцентът върху решенията за сътрудничество сигнализира за ключов момент, в който градовете работят заедно за устойчиво и приобщаващо бъдеще в глобален мащаб.

Следете #URBN,  за да участвате активно в разговора за бъдещето на градовете през 2024 г.! Споделете мислите си относно тенденциите, които сме идентифицирали в нашите канали в социалните мрежи Инстаграм, Фейсбук и Тик Ток! 

* По текстове на Монс Бадиа, Валерия Андраде и Клаудия Гомис 

ИЗБРАНО