#Световното първенство по футбол през 2022 г. в Катар e на горещия си финал! Футболният турнир, който се провежда от 20 ноември до 18 декември, събра 32 топ национални отбора от 5 конфедерации. След зрелищното излитане от турнира на Германия и Англия и колосалните победи на Хърватия и Мароко над лидерските тимове феновете вече стискат палци за своя фаворит.

С толкова много държави и играчи в микса възможността за пренаписване на историята е навсякъде. Следим я заедно с REXONA, която подкрепя активните спортове в световен мащаб, където попада и футболът. Възможността за движение е и пътят към качествен живот, смятат от REXONA, a няма две мнения, че с иновативната формула на Rexona Maximum Protection движението е по-приятно.

В поредица от статии #URBN и REXONA ви запознаха с най-младите и обещаващи футболисти (Великолепната седморка: Младите звезди, които блестят на Мондиал 2022) и ви разказаха защо играчите са модел за подражание и сред най-харесваните мъже в света. (По мъжката скала на суетата FIFA WORLD CUP QATAR 2022).

В статията "Трендоветe на FIFA WORLD CUP QATAR 2022: Мемета, маниери и 10-те най-добри екипа на Световното" обсъдихме вайръл моментите, а сега е ред да подредим и историческите моменти от Мондиал 2022.

От поредния гол на Кристиано Роналдо до изявите на Лионел Меси на Световното първенство — с всеки изминал мач се поставят нови рекорди. Френската суперзвезда Килиан Мбапе също остави своя отпечатък. А какво ще кажете за непобедимите хървати, които пратиха у дома Бразилия?

 Кристиано Роналдо 

Снимка: Getty Images

Португалецът стана първият футболист, отбелязал гол на пет Световни първенства по футбол (2006, 2010, 2014, 2018 и 2022 г.) с дузпата, с която тимът му поведе с 3:2 над съперника си от група H — Гана. На 37 години, на 24 ноември Роналдо стана най-възрастният играч, вкарал гол за Португалия на световно първенство. Той също така държи рекорда за най-млад футболист с попадения във вратата за своята нация на Световното първенство през 2006 г., когато е бил на 21 години. Излизайки на терена за мача срещу Гана в Катар, Роналдо се присъедини и към Лео Меси, Лотар Матеус, Антонио Карбахал и Рафаел Маркес, които са единствените мъже, играли на пет различни световни първенства по футбол. Но CR7 трябваше да напусне Катар без желания трофей след шокиращия мач на Португалия на четвъртфиналите, който завърши със загуба 0:1 от Мароко.

Лионел Меси: рекордьор на Аржентина

Снимка: Getty images

Лео е отбелязвал гол на четири световни първенства за Аржентина (2006, 2014, 2018 и 2022 г.), след като вкара дузпа в първия кръг на загубата от Саудитска Арабия. По този критерий Меси се нарежда на първо място в класацията. Звездата на ПСЖ надмина сънародниците си Диего Марадона (1982, 1986 и 1994 г.) и Габриел Батистута (1994, 1998 и 2002 г.), които отбелязаха голове в три издания на турнира. Попадението му срещу Хърватия - негов 96-и гол с фланелката на Аржентина и 11-ти на световно първенство, го правят голмайстор номер едно на страната му. Меси също надмина 21-те участия на Марадона на световно първенство, като изигра своя 25-ти мач срещу Хърватия. Ако играе на финала Лео ще стане играчът с най-много участия на Мондиал изобщо - сега е равен на германеца Лотар Матеус.

Гави: Младенецът в историята на Испания

Снимка; Getty Images

Испанският номер 9 Гави стана първият играч, роден през 2004 г., отбелязал гол в Катар, когато неговата страна победи Коста Рика със 7-0 в първия им мач на турнира. Между другото тази победа е рекордът за най-много попадения във вратата, които Испания някога е вкарвала в един мач на световно първенство.

Оливие Жиру: Най-добрият голмайстор на Франция за всички времена

Снимка: Getty Images

Да, той го постигна! С гола си в края на първото полувреме на осминафиналния сблъсък на Франция с Полша Оливие Жиру оглавява листата на Франция за голмайстор за всички времена с 52 успешни попадения. 36-годишният играч изравни постижението на Тиери Анри от 51 гола, когато вкара два пъти при победата с 4:1 над Австралия, а с гола срещу Полша на осминафинал вече е рекордьор.

Саудитска Арабия спъна Аржентина

Аржентина дойде в Катар без загуба в 36 мача, което ги нареди сред фаворитите за спечелване на Мондиала. Тази серия обаче беше разбита от втория "най-слаб" отбор на турнира — Саудитска Арабия, който победи Аржентина с 2:1.

Иняки и Нико Уилямс:  двама братя от различни отбори

Иняки Уилямс от Гана и Нико Уилямс от Испания влязоха в историята на Световното първенство по футбол на 24 ноември, след като станаха първите братя от 2014 година насам, играли за различни държави на световно първенство по футбол. Нападателите на Атлетик (Билбао) Иняки и Нико Уилямс ще са вторите в историята след Жером и Кевин-Принс Боатенг, които облякоха фланелките на различни отбори - тогава за Германия и Гана.

Катар: Първият домакин, загубил първият си мач

Има положителни рекорди, но има и не толкова приятни! Например този на Катар - страната, която се записа в историята на футбола като първия домакин на световно, загубил в първия си мач (0:2 от Еквадор).

Уейн Хенеси: Първи червен в Катар

Вратарят на Уелс Уейн Хенеси стана първият играч на Световното първенство по футбол през 2022 г., който получи червен картон, след като се сблъска с иранския футболист Мехди Тареми — първо светна жълтият цвят, който светофарно премина в червено. Хенеси е и третият вратар в историята на Мондиалите, който е изгонен с червен картон.

Рекорден брой нулеви равенства

Англия и САЩ изиграха петото нулево равенство на Световното първенство по футбол през 2022 г. — на 25 ноември. Шест дни по-късно Хърватия и Белгия добавиха още едно 0:0. Другите четири нулеви равенства досега са за Мексико срещу Полша, Дания срещу Тунис, Хърватия срещу Мароко и Южна Корея срещу Уругвай. Това означава, че Катар 2022 постави нов рекорд — осем отбора завършиха наравно 0:0 в първия мач в едно и също световно първенство за първи път. Безплодното равенство на англичани и американци беше 22-ро на световни първенства, което също е ново постижение. Италия пък е втора с 21 равенства на този турнир.

Енер Валенсия — четвъртият в историята с 6 поредни гола на световно

Голът на Енер Валенсия срещу Нидерландия беше неговият шести пореден на световно първенство за Еквадор — междувременно никой друг еквадорски играч не беше отбелязал гол. Валенсия вкара и трите гола на Еквадор в груповата фаза на Световното първенство през 2014 г. Южноамериканската страна не се класира за изданието през 2018 г. в Русия. 33-годишният играч се присъединява към отбрана група в състав: легендата на Португалия Еузебио през 1966 г., италианеца Паоло Роси през 1982 г. и руснака Олег Саленко през 1994 г.

Левандовски с първите сълзи

Роберт Левандовски се разплака, след като вкара първия си гол на Световното първенство при победата на Полша с 2:0 над Саудитска Арабия. Нападателят на Барселона не можа да скрие емоциите си, след като удвои преднината на отбора си в последните осем минути, за да подпечата победата за своя отбор. 34-годишният играч участва в пет мача на световни първенства без гол и пропусна дузпа в първия мач на отбора си от група С срещу Мексико. Левандовски вече има над 600 гола в кариерата си и бе облекчение да види първия на Мондиал за родината си.

Пепе — старшият голмайстор

39-годишният централен защитник на Португалия Пепе стана вторият най-възрастен полеви играч на Световното първенство, след като стартира при победата на страната си с 2:0 над Уругвай. Роже Мила от Камерун остава най-възрастният полеви играч, след като игра на Световното първенство през 1994 г. в САЩ на 42-годишна възраст. Вратарят на Египет Есам Ел-Хадари все още е рекордьор. Той беше на 45, когато игра на Мондиал 2018. А Пепе стана и вторият най-възрастен играч, вкарвал гол на световно първенство, когато стреля точно с глава след корнер при победата с 6:1 над Швейцария.

Стефани Фрапар: Първата жена-съдия 

Снимка: Getty Images

Стефани Фрапарт стана първата жена в историята, която ръководи мач от Световната купа за мъже, когато Германия игра с Коста Рика на 1 декември (4:2).

Рашфорд с гол №100 за Англия на Световно първенство

Маркъс Рашфорд имаше ключова роля за Англия при победата над Уелс в група B с 3:0. 25-годишният играч на Манчестър Юнайтед допринесе с два гола и гарантира влизането на Англия във фазата на елиминациите. Трябва да се отбележи, че вторият гол на Рашфорд в мача — удар с левия крак, който "подряза" петата на вратаря, беше гол 100 за Англия на световно първенство по футбол. Първият е отбелязан от Стан Мортенсен през 1950 г. Списъкът от други страни, отбелязали 100 и повече гола на световно първенство, включва Бразилия, Германия, Аржентина, Италия, Франция и Испания.

Коуди Гакпо пише история за Нидерландия

23-годишният Коуди Гакпо е първият нидерландски играч, който отбелязва гол във всички мачове от груповата фаза на световно първенство. Нападателят на ПСВ Айндховен подобри рекорда, когато вкара в третата им среща от групата срещу Катар на 29 ноември (2:0).

Стив Манданда става най-възрастният играч, представял Франция

На 37 години френският вратар Стив Манданда зае първото място за най-възрастен играч в историята, представял Франция!

Дани Алвеш стана най-възрастният капитан на Бразилия

Дани Алвеш постигна още един рекорд в бляскавата си кариера. 39-годишният защитник стана най-възрастният капитан на Бразилия, когато изведе рекордния световен шампион на терена в сблъсъка му срещу Камерун. 38-годишният Тиаго Силва преди това държеше рекорда за най-възрастен капитан и бразилски футболист. Сега Алвеш го надмина. Но Силва влезе в историята на Световното първенство, с асистенция по време на победата на Бразилия с 4:1 срещу Република Корея, като по този начин стана най-възрастният играч, който асистира за гол на турнира.

Мароко стана първата африканска нация, класирала се на полуфинал на световното първенство

Мароко достигна полуфинал на Световното първенство за първи път в историята, след като победи Португалия с 1:0 в събота, 10 декември. По този начин Атласките лъвове се оказаха първата африканска страна, която някога е успяла да влезе в полуфиналите на Световната купа. Техният вратар Боно спаси две дузпи при епичната победа с 3:0 над Испания в осминафиналите. Ашраф Хакими — роден и израснал в Мадрид — реализира решителната дузпа за Мароко в онзи двубой. Трудно е да се повярва, че Уалид Реграги пое поста на треньор на Мароко едва през август, а изведе тима сред най-добрите четири.

Исторически хеттрик на Гонсало Рамос

Рамос, който започна на мястото на Кристиано Роналдо, беше звездата на шоуто в осминафиналите, откривайки резултата само 17 минути след началото. Нападателят на Бенфика отбеляза първия хеттрик на Мондиала и влезе в световните заглавия.

Рекордни 18 жълти картона в Аржентина срещу Холандия

Испанският съдия Антонио Матеу Лаос раздаде рекордните 16 жълти картона на играчи в четвъртфиналния сблъсък, който завърши 4:3 за Аржентина след дузпи. Предишният рекорд беше 12 жълти картона, които бяха раздадени в мачовете Сенегал срещу Уругвай и Камерун срещу Германия, както и във финала на Световното първенство през 2010 г. между Испания и Нидерландия. Лаос също даде жълт картон на треньора на Аржентина Лионел Скалони и неговия помощник Валтер Самуел. Единственият играч, който получи два жълти, беше нидерландската звезда Дензъл Дъмфрис, при това след края на мача.

Още статистика за Световното първенство по футбол 2022 г:

  • Бразилия направи рекордните 17 мача в групата без загуба на Световното първенство по футбол, преди да отстъпи на Камерун.
  • Канадецът Алфонсо Дейвис вкара най-бързия гол на Катар 2022. Той отбеляза 70-ата секунда срещу Хърватия.
  • Германия не спечели първите си два мача на световно първенство за първи път от 1938 г.
  • Саудитска Арабия сложи край на серията от 36 мача без загуба на Аржентина в груповата фаза, което е едно по-малко от рекорда за всички времена.
  • Вратарят на Уелс Уейн Хенеси стана първият играч на Катар 2022, който получи червен картон.
  • Меси постави рекорд за най-много участия на Световно първенство за Аржентина (22), изпреварвайки Диего Марадона (21).
  • Лионел Меси държи рекорда за играч, който никога не е бил елиминиран от групова фаза на турнир както за клуб, така и за държава.
  • Мексико не успя да излезе от груповата фаза за първи път от 1978 г.
  • Вратарят на Реал Мадрид Тибо Куртоа записа мач номер 100 за Белгия, но турнирът му приключи след груповата фаза.
  • Тунизиецът Уахби Хазри е първият африкански играч в историята на Световното първенство, който отбелязва гол в три последователни старта.
  • Със 17,7 процента срещу Испания, Япония спечели мач от Световното първенство на ФИФА с най-ниската стойност на притежанието на топката, записана в историята на Световното първенство по футбол.
  • Винсент Абубакар от Камерун вкара единствения гол при историческата победа на своя отбор с 1:0 над Бразилия, но беше изгонен, защото свали фланелката си. Той е първият играч, изгонен в мач от Световното първенство след Зинедин Зидан на финала през 2006 г. срещу Италия.
  • Лионел Меси най-накрая постигна първия си гол във фазата на директните елиминации на Световното първенство, когато отбеляза при победата с 2:1 над Австралия на осминафиналите.
  • Вратарят Уго Лорис записа 142-ия си мач за Франция при осминафиналната победа над Полша. Това изравни постижението на Лилиан Тюрам като играч с най-много мачове във Франция. След това го подобри срещу Англия в четвъртфинала.
  • Хърватинът Иван Перишич стана най-добрият голмайстор на страната си за всички времена на големи турнири с 10 гола. Нападателят отбеляза изравнителното попадение за 1-1 срещу Япония, преди отборът му да спечели с 3-1 след дузпи.