#В края на април сме, когато едно от най-елитарните градски изкуства имa свой празник – 29 април, Международният ден на балета. Как ще го отбележим у нас разказва Никола Хаджитанев - премиер-солист от вече 11 години!

Израснал в артистичното семейство на оперни певци, художници, балетисти, кинаджии и цигулари, Никола Хаджитанев първончално не останал очарован от балета, когато влязъл в залата, пълна с момиченца. Тогава е четвърти клас и футбола с връстниците му го интересува доста повече. 

"Хората не са наясно, че балетът всъщност е мъжка професия, за което се полага сериозен физически труд. Една похвалa действа много по-добре от една забележка", казва той сега.

Тогава, в дъното на залата, среща най-добрия си приятел до ден днешен - Румен. Казва си: "Щом сме двама, ще се оправим". 

Впоследствие постъпват още 10 момчета и се формира доста силен клас.

Макар и грациозни, мъжете балетисти са изключително силни физически. Повдигането и задържането на балерини не е лесна задача и във всяко едно представление един балетист може да вдигне около един тон балерини. Това е колкото теглото на средна кола! Не по-малко интересен е фактът, че във всяко едно представление един балетист може да използва същото количество енергия, колкото е необходимо за изиграването на два футболни мача. Малко от нас знаят какво се случва за кулисите на балета, но вероятно сте чували, че полицаите в Румъния посещаваха задължително уроци по балет не само заради физическа устойчивост, но и заради грациозност. 

 "Отдалеч можеш да познаеш един балетист по стойката. И в други спортове и професии задължително изучават балет", споделя той. 

В обкръжението на Никола имат една приказка - добрите хора играят по-добре лошите характери.

"По-комфортно се чувствам в образа на негативен герой", споделя той. 

Никола разказва, че за представлението "Анна Каренина", което имаше своята премиера през януари, билетите свършват месец по-рано. Салоните са пълни, а в социалните мрежи балетистът вижда и признание сред младите хора. 

"Доста добра посещаемост има в Софийската опера и балет. Когато аз съм тук, на българската сцена, винаги се чувствам комфортно и приятно, а в чужбина - не чак толкова. Тук публиката много ни обича, което прави разликата", казва премиер-солиста. 

Споделя, че филмите "Ах, този джаз" и "Били Елиът" са сред любимите му танцови ленти. Повечето са доста далеч от реалността и истината, като сред тях е и "Черният лебед" с Натали Портман, който той не успял да догледа. 

Има и труди моменти в балета - отвъд умората, с която се свиква и контузиите по тялото, които с годините болят все повече. 

"Чисто психически имам над 100 представления в една роля и си задавам въпроса: "Днес пак ли?" Но когато изляза на сцената, всичко това изчезва. Случвало ми се е да падна на сцената или да имам недобър спектакъл. Стягаш се, за да го преодолееш. За да си премиер-солист трябва да имаш съвкупност от качества", смята Никола Хаджитанев. 

В момента, в който падне завесата имаш само миг да се зарадваш. Защото всеки следващ спектакъл трябва да е още по-добър. Цял живот се опитваш да достигнеш съвършенството. 

На 29 април, Международния ден на балета, а и на 30-и, можете да гледате "Жизел" в Софийската опера и балет. Историците го наричат апотеоз на романтичния балет, а историята е вдъхновена от славянската легенда за вилите, описана от Хайнрих Хайне.

 

Какво се случи с любовта към мотора му и къде намира разтуха Никола Хаджитанев - вижте в новия епизод на #Матине!