#Несъмнено ви се е случвало да скролвате телефона си и да попаднете на разни и разнообразни предложеия за онлайн косултаиции, сеанси или семинари. И наистина, възможността да решиш всичките си проблеми с "10 безценни съвета" навярно изглежда привлекателна. Но колко опасни могат да бъдат т.нар. нови и модерни психотерапевтични практики, за които вече може да се запишеш и в ТикТок?
"Корените на това социално явление са по-дълбоки и трябва да ги търсим и в несигуното време, в което живеем", кава д-р Цветеслава Гълъбова в новия епизод на "Матине".
"Съвременността предполага човек да стане много невротизиран и несигурен. А един невротизиран човек може да бъде по-лесно манипулиран. Попадайки на едни хубави, лъскави реклами, които на всичко отгоре ти обещават и че бързо ще се справиш с проблема, ти много лесно взимаш решението да се довериш.
За съжаление все повече хора бъркат информираност и знание. Знанието се добива активно, с много четене, с много анализ. Информацията те залива пасивно. Отваряш устройството и вече си потънал до шия в информационното море. Тук е вторият голям проблем - хората искат бързо да се информират, лесно да се информират. Една част от тях смятат, че по този начин работят върху себе си и се себеопазнават, друга част просто търсят помощ.", споделя д-р Гълъбова.
Съвременният човек иска да си помогне и иска това да стане бързо, казва още директорът на Държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски". И това не се отнася само до помощта. Искаме бързо да станем успешни, бързо да се влюбим и бързо да се разделим.
"Съвременният човк живее с усещане за предстоящ апокалипсис. Няма време и той трябва да награби всичко от живота. А дали има истинска потребност от това нещо? Дали това ще му донесе удовлетворение? Повечето хора не си задават този въпрс. Самоусъвършенстването минава през един много дълъг и мъчителен път на себепознание. И там няма готови рецепти.", категорична е д-р Гълъбова.
Говорейки за младите хора и връзката им със социалните мрежи, няма как да пропуснем да потърсим експертния анализ на д-р Гълъбов за нашумелия през седицата инцидент в пловдивски мол.
"Тези, които го направиха са - аз ги наричам такива - биологични единици от вида човек. Защото това не са хора. Човекът все пак, както е казал Елиът Арънсън, е социално животно. Не мога да ги нарека и животни - знаем, че животните така не се държат. Не унижават никого. Това са едни психопати - не е нужно да съм им правила съдебно-психиатрична и психологина експертиза, за да го кажа. Психопатът е човек, който не уважава писаните и неписани норми, не се интересува от емоциите на другите и най-често е клиент на правосъдната система.
След това, реакцията на околните. Моловете са пълни с хора... И тези хора седят, смеят се или наблюдават и снимат. Как не се намери, се питам, в този мол един човек, който да дойде и да им засуче по един шамар на тези - да прояви агресия към различността, за да се случи нещо различно? Този инцидент, тази изключително грозна случка е една много тежка плесница върху нашето общество. Какво представляваме ние като общество? Какво е социалното ниво на обществото на емпатия? Какви са нашите критерии за добо и зло? Ако ние сме нормално общвство, поне гледането и снимането нямаше да се случи.", категорична е д-р Гълъбова.
Не проспускайте новия епизод на "Матине", за да разберете как да изберете специалист при нужда от психологична помощ и защо не разбираме съвсем понятието "емоционална интелигентност".
НАЙ
За какво да внимаваме, когато поръчваме продукти от чуждестранни сайтове?
За какво да внимаваме, когато поръчваме продукти от чуждестранни сайтове?