#Независимо дали в резултат на ядрена катастрофа, война или друг тип ерозия като западането на индустриалните производства, има градове по света, които изглеждат като от антиутопичен филм, те обаче далеч не са декор, а реалност и могат да бъдат видяни от Далечния изток до Северна Америка. Те са изоставени, а населелението на някои от тях ги е напуснало практически за една нощ. Има случаи на неуспешни начинания за създаване на проекти за развитие на луксозни недвижими имоти, които са довели до недовършени постройки и безлюдни зони. Всички тези примери създават усещането за бедствие и чувството, че там се е случило нещо, което не е добро за местните хора, след като са изчезнали от района. 

Остров Хашима, Япония

Остров Хашима, Япония

Снимка: Getty Images

Този южен японски остров, разположен на площ от 65 000 кв. м. е бил подводна зона за добив на въглища на около 15 км от брега на Нагасаки. Той преживява своя "Ренесанс" от 1887 до 1974 г. След това, с нарастването на потреблението на петрол, градът буквално се изпарява.

Сградите са останали, но населението е изчезнало. Със статут на историческо място на ЮНЕСКО за световно културно наследство от 2015 г., дали е възможно този японски остров да види своя нов Ренесанс?

Орадур-сюр-Глан, Франция

Снимка: Getty Images

Това окупирано от нацистите село среща своята ужасна съдба на 10 юни 1944 г., когато ръководено от германците масово клане убива 642 от жителите му. Въпреки че селото е възстановено наоколо в района след войната, тогавашният президент Шарл дьо Гол решава да запази Орадур-сюр-Глан в неговата цялост като мемориал.

Боди, Калифорния

Снимка: iStock by Getty Images

Терминът "призрачен град" се използва толкова често, че е трудно да си представим, че наистина има такъв. Но Боди, близо до границата на Невада в планинската верига Сиера Невада и на 75 мили югоизточно от езерото Тахо, е истинския образ на призрачния град. Боди, на около 2500 м. надморска височина, някога е бил град в бум на своето развитие. Сега е историческа забележителност на Калифорния и се управлява от фондация Bodie, която обещава да запази завинаги мястото такова, каквото е. 

Крако, Италия

Снимка: iStock by Getty Images

Това село в провинция Матера, в "арката" на ботуша, се е появявало в доста италиански и американски филми, включително "Цар Давид", с участието на Ричард Гиър през 1985 г.; и "Страстите Христови", с участието на Мел Гибсън през 2004 г. Но масовата имиграция към Северна Америка през 20-те години на миналия век, последвана от свлачище, наводнение и земетресение по-късно през същия този век, е довело до това мястото да няма жители. 

Хъмбърстоун, Чили

Снимка: iStock by Getty Images

Считан за един от обектите на световното културно наследство на ЮНЕСКО, животът в тази общност в пустинята Атакама, която някога е имала 3500 жители, спира, когато в средата на миналия век добивът на калиев нитрат (наричан още селитра, използван за производство на барут), престава да функционира като индустрия в района. Между края на 1880-те и 1930 г. голяма част от световните доставки идват оттук и това е бил важен и значителен износ за страната.