#Александра Алгафари, психолог и терапевт, посвещава професионалния си живот на това да помага на хората да преодолеят емоционални трудности и да развият своя потенциал. С дългогодишен опит в психотелесната психотерапия, тя предлага интегративен подход, съчетаващ различни терапевтични техники като изследва и връзката между психичното и физическото здраве. Смята, че хармоничното съчетание на терапия и физическа активност е ключът към цялостното благосъстояние. Член е на българското неорайхианско психотерепавтично дружество и на Европейската асоцияция по телесна психотерапия.

Кои са най-честите микростресори, които се появяват по време на празниците, и как могат да повлияят на психичното ни здраве и способността ни да се насладим на празничната атмосфера? Според информационната кампания на Orbit "Дъвчи с удоволствие", осъзнаването на тези малки, но натоварващи моменти е първата стъпка към справянето с тях. Съгласни ли сте с това?

Както Рам Дас е казал: "Ако си мислиш, че си просветен, прекарай една седмица със семейството си". Да, празниците са прекрасен момент да прекараме повече време с близките си, но и чудесна възможност да си спомним какво най-много ни дразни в тях или как прекрачват границите ни. А като добавим и високите очаквания, които много от нас си налагат за това как трябва да преминат заветните празници, какво трябва да приготвим за трапезата, за кого какъв подарък да купим и как да сме облечени, стресът се натрупва. Сами по себе си коментарите на пасивно-агресивната ни леля или купуването на подарък за един човек не биха ни натоварили прекомерно, но когато много на брой подобни дребни фактори се насъберат, празниците от "весели" стават "трудно поносими". Давайки си сметка за тези малки провокации, които могат да опънат нервите ни в празничния период, ни дава предимството да се подготвим психически и да изградим стратегии за справяне и намаляване на напрежението. Като например да седнем по-далече от леля Ваня, която иначе би си завряла носа в личния ни живот, или да въведем някоя кратка успокояваща дихателна практика в ежедневието си в празничните дни.

Снимка: Личен архив

Очакванията по време на празниците често са големи - перфектни подаръци, празнична атмосфера, време със семейството. Как да избегнем риска те да се превърнат в източник на разочарование и да запазим празничния дух?

Като все пак оставим дори и съвсем кратичко време за себе си в почивните дни - време, в което да постоим в спокойна атмосфера, без да има нужда да поддържаме коледен дух. Това може да е по-дълъг душ или разходка в парка, като се фокусираме върху усещанията си в настоящия момент. Дори и когато умът ни отново бяга към списъка със задачи, да го връщаме обратно към усещането на водата по кожата ни или върху заобикалящите ни дървета.

Много помагат и напомнянията, че няма да има фатални последствия, ако празниците не преминат точно както сме си ги представяли. Припомнете си каква е изначалната идея на празнуването на Коледа или Нова година - да прекараме време в почивка и уют, докато се срещаме с хора, които обичаме. Никой няма да си спомня след 5 години каква баница сте направили или какъв подарък сте му подарили, но ще помни качественото време, прекарано в смислени разговори, и усещането за близост и принадлежност.

И кой е казал, че точно 31-ви декември срещу 1-ви януари трябва да е огромно тържество с похарчени безброй пари? Замислете се какво всъщност бихте искали да празнувате от изминалата година и какво не искате да пренасяте в новата. От какво всъщност имате нужда в следващата година и можете ли да прекарате посрещането ѝ по начин, който въплъщава тази нужда и нейното задоволяване?

Защо дори малки напрежения, като избор на подаръци или подготовка на празничната трапеза, могат да предизвикат високи нива на стрес у нас в този период? Според проучването на Orbit в България за миктостресът, той често се натрупва именно в такива моменти. Как можем да направим тези задачи по-лесни и по-приятни?

В моменти, в които се събираме с важни за нас хора, можем да попаднем в клопката на търсенето на утвърждаване от тях. Като социални бозайници, човеците имат нужда от своите групи на принадлежност и да се чувстват приети от важните за тях околни. Но когато някаква част в нас реши, че това приемане и тази валидация ще бъдат афектирани положително или отрицателно от подготовката ни за един празник, идва и стресът. Добре е да си напомним, че тези хора са ни ценни и близки не защото ни подаряват подаръци или правят някакви грандиозни неща за нас по празниците. А щом това не важи за тях, защо сме решили, че би важало за нас? Важните за нас хора не биха си променили отношението към нас, ако питката ни не е втасала достатъчно.

А как все пак да направим празничните задачи по-приятни? Опитвали ли сте да пуснете готина музика, докато готвите, и кухнята ви да се превърне в сцена, на която пеете и танцувате? Знам, че може да звучи неловко, но игривостта може да смени напълно отношението ни към дадена ситуация.

Подготовката от по-рано и това да си дадете повече време, а не да тичате за подаръци в последния момент, също може напълно да промени преживяването покрай празниците. Можете да спестите време, като поръчате част от нещата онлайн. Или ако се налага пазарът да е в кратък срок, опитайте да изберете магазини, в които да няма голяма навалица.

И не на последно място по важност - няма нищо срамно в това да помолите за помощ. Коледните и новогодишни празници са колективни събития - разпределете задачите, за да има всеки член от семействтото принос в подготовката.

Как да разпознаем, когато микростресорите през празниците започват да се натрупват, и кои са най-ефективните начини за справяне с "празничното претоварване"?

Когато започнем да забелязваме, че сме необичайно тревожни или преобладаващо раздразнителни, вероятно микростресорите вече казват своята дума. Усетим ли се, че умът и тялото ни трудно се успокояват, е време да вземем мерки. Една от най-ефективните стратегии е да намерим уединено пространство, в което да можем да разтоварим напрежението - напр. да покрещим във възглавница, да изтръскаме тялото си като мокро куче, да легнем по гръб на леглото или дивана и да ритаме с крака в матрака или възглавниците. Дори и да звучат странно тези техники, ако си позволим напрежението да се излее от нас през физически действия, облекчението идва много бързо.

А след това можем да си подаряваме кратки мигове на тишина, в която да се фокусираме върху дългото и бавно извишване. Може да са само 3-4 минути, но нека оставим телефона си в друга стая, изключим телевизора и просто останем в тихото спокойствие, за да дадем възможност на неврната ни система да се усети в безопасност.

В България изпитната сесия често следва веднага след коледните и новогодишните празници. Смятате ли, че празничната почивка може да помогне за по-добра подготовка, или по-скоро създава усещане за стрес и липса на време? Как да преминем от релаксация към концентрация, без да се чувстваме излишно натоварени?

Всъщност, за да можем качествено да се концентрираме, имаме нужда първо да сме се отпуснали и успокоили. Когато сме натоварени със 100 задачи, умът ни се държи така сякаш сме изправени пред опасност и фокусът му се стрелка в най-различни посоки, за да открие източника на заплахата. Когато обаче сме в състояние на релаксация, можем да насочим ума си по-концентрирано върху предизвикателство като ученето.

Въпросът обаче е дали наистина почиваме по време на зимната ваканция. Това, че нямаме лекции в този период, далеч не означава, че позволяваме на телата и умовете си да почиват и да се възстановяват. Затова е важно да се постараем да намерим баланс между купоните, късните нощи и добрия сън и истински зареждащата почивка. Полезно би било да планираме предварително кои ще са дните (или нощите), след които би ни било трудно да седнем да учим, и съответно кои ще са онези, в които ще отделим време за подготовка. И нека сме реалисти - няма човек, който успешно да поддържа 15-часови учебни дни за продължително време. Използвайте техники като ученето за 50 минути, последвани от 10 минути движение и почивка. Или учене, докато можете да сте в състояние на дълбока концентрация, след което вършене на други дейности, и връщане отново към ученето, когато умът пак е готов за поемане на нова информация.

Какви съвети бихте дали на учениците и студентите, за да избегнат пренатоварване и да се справят със стреса по време на изпитната сесия след празниците?

Намерете своя най-успешен начин на учене. За някой това би било чрез повтаряне на глас, за други - през четене, а за трети - през рисуване на наученото. Всеки от нас попада в една от 3 категории за най-лесно запомняне на информация - някои учат най-лесно през очите, някои - през слуха, а трети - през действието. И колкото по-забавни начини намерите за учене, толкова по-лесно би било то - можете да разигравате сценки, да повтаряте информацията със смешен акцент или напишете рап песен по материала - ограниченията са само във въображението ви.

Спомнете си и че оценката, която ще получите, не определя стойността ви като човек. В моментите на притеснение за това как ще се справите, си припомняйте други ваши позитивни качества като доброто си сърце, това, че сте добър приятел, чувството ви за хумор, любовта ви към животните, страстта ви към колите и всичко друго, което да ви подсети, че сте стойностен човек, дори и без тази оценка. Това би могло да ви успокои достатъчно и бонусът, който да получите, да е по-лесен фокус в ученето.

С подкрепата на: Orbit