#Оливия Брум, авторка на книгата Brutalist Plants и създателка на популярния Instagram акаунт @brutalistplants, знае точно кои растения превръщат студения бетон в зелено изкуство.

Всяко закупено копие на нейната книга допринася за засаждането на дърво - още едно потвърждение, че еко-брутализмът е не просто тренд, а ангажимент към бъдещето.

Ето петте растения, които най-добре се вписват в този суров, но зелен архитектурен стил:

1. Вирджинска лоза (Parthenocissus Quinquefolia)

Снимка: iStock by Getty Images

Идеална за обгръщане на бетонни фасади.

Ако искате да покриете сивите бетонни стени с жив килим от зеленина, вирджинската лоза е един от най-подходящите избори. Това е местен вид, който се катери лесно и с минимална поддръжка. През есента листата ѝ придобиват наситени червени и оранжеви нюанси, придавайки динамика на фасадата. "Нуждае се само от леко подрязване, за да поддържате типичния подреден еко-бруталистки вид", казва Оливия.

2. Щраусова папрат (Matteuccia struthiopteris)

Джунглата на бетонната джунгла.

Снимка: iStock by Getty Images

Тази изящна местна папрат създава усещане за диво, органично пространство. С височина до 1,2 м (и до 1,8 м в идеални условия), тя се разгръща с грация и лесно се разпространява. Предпочита по-хладен климат и сенчести места - идеално за градска среда с масивни сгради.

3. Мъх 

Най-естественият текстилен завършек

Мъхът е символ на еко-брутализма - мек, естествен контраст на грубия бетон.

Снимка: iStock by Getty Images

"Ако условията са подходящи - влажни и сенчести - мъхът се разпространява бързо и създава текстура, която никоя декоративна мазилка не може да повтори", споделя Оливия. Популярни видове като възглавничен мъх и папратов мъх са устойчиви и подходящи за различни климатични зони.

4. Мюленбекия (Muehlenbeckia complexa)

Бягащите нишки на висящата градина.

Снимка: iStock by Getty Images

Известна още като "телена лоза", мюленбекията е перфектна за създаване на висящи градини. С тънките си тъмни стъбла и блестящи листа, тя се катери и разпространява бързо - някои видове достигат до 9 м височина. Изисква периодично подрязване, но пък дава драматичен ефект с минимално усилие.

5. Керекс (\)

Зеленото, което не спира да расте.

Снимка: iStock by Getty Images

Тези декоративни треви приличат на малки фонтани - оформят компактни купчинки, които се вписват чудесно между бетонни плочи и стени. Сортът Carex muskingumensis създава палмов ефект с фини листа и е почти вечнозелен. Освен че е лесен за отглеждане, той предлага и убежище за градската фауна - още една стъпка към биоразнообразие.

И ето ни в края на това бетонено-зелено пътешествие.

Еко-брутализмът е не просто тренд, а начин на мислене - за бъдеще, в което бетонът и природата не се изключват, а съществуват в хармония.