#Както всичко в света, архитектурата търпи своите трансформации от Древна Гърция и Древен Рим насам, оформяйки своите форми и пространство спрямо променящата се градска среда. Нормално е да ни е интересно да разберем повече за историята на сгради, които са емблематични в момента, но са били емблематични и преди, когато са представлявали нещо друго от предишна епоха. Ако се разходите из най-старите европейски столици, ще попаднете на знакови обекти, които препращат към различни не само визии, но и истории от миналото, с което в тях се натрупват нови значения и смисли.
"Фабриката" край Барселона, Рикардо Бофил
През 1973 г. испанският архитект Рикардо Бофил открива изоставена циментова фабрика (индустриален комплекс) от началото на века, състоящ се от над 30 силоза, подземни галерии и огромни машинни помещения. Той смело решава да я трансформира в централен офис на Taller de Arquitectura.
Ремонтните дейности продължават две години.
Днес комплексът стои насред огромни градини с евкалипти, палми, маслинови дървета и кипариси като доказателство, че един архитект с талант и въображение може да адаптира всяко пространство и да му създаде напълно нова функция, независимо колко различна може да е тя от първоначалната.
Райхстагът в Берлин
Трансформиран от студиото Foster + Partners през 1999 г., преображението на Райхстага е взело много от оригиналната сграда и по-скоро от нейната тъкан.
В сградата, където се помещава германският парламент днес има слоеве история - от руски графити до каменни останки, които са запазени и са като жив музей. В средата обаче сградата е лека и прозрачна, със стъклен купол, в който няма задкулисие - вероятно това е идеята, която можем да търсим зад стъклото, през което всичко се вижда. Куполът обаче задвижва и естествената вентилация на сградата, както и влизането на светлина.
Райхстагът днес е една от най-големите забележителности на Берлин.
Tate Modern, Лондон, Херцог и де Мерон, 2000 г.
Галерията се намира в сградата на бивша електроцентрала - Bankside Power Station, работила до 1981 г. Внушителността на сградата е осезаема, когато човек се намира в залата, където е била турбината на електроцентралата. Тази зала е дълга 152 метра и тя и днес носи духа на предишната, макар в същото време да изглежда много модернистична и значително подобрена.
Роденият в България художник Кристо (Христо Явашев) е единственият художник от български произход, чиито произведения са излагани в Тейт Модърн.
Фондация Прада, Милано, OMA, 2015 г.
Разположена в бивша дестилерия за джин, датираща от 1910 г. в индустриалния комплекс Largo Isarco в южния край на Милано, Fondazione Prada е съвместно съжителство от нови и реставрирани сгради, включително складове, лаборатории и силози за пивоварство, както и нови сгради около голям вътрешен двор.
Проектът се състои от три нови структури и седем съществуващи сгради, включително "Къщата с духове", съществуваща сграда, чиято външност е покрита изцяло със златни листа. В сградата на Fondazione Prada се намира и прословутото кафе Luce, проектирано от американския режисьор Уес Андерсън.