#С наближаването на празниците няма как да не обърнем внимание на това как да предпазим нашето здраве и организъм от обилните трапези, от ограничението на нашето движение в по-студените месеци и от всички останали стресиращи фактори в градската среда. #URBN обръща внимание на това какво трябва и не трябва да правим по време на празниците чрез специално интервю с експерт. Редакторът на #URBN - Криси Димитрова посреща в студиото на Dir.bg кардиологa д-р Ангелина Боризанова с въпрос как един лекар формулира понятието "здравословен начин на живот".
"Здравословният начин на живот, всъщност, това е правилно хранене, здрав и продължителен сън - oколо 8 часа, добра физическа активност и много ниско ниво на стреса. Разбира се, в натоварения ни живот стресът няма как да бъде по-малък и единственият начин е да балансираме с хранене, сън, почивка, разходки на чист въздух", казва д-р Боризанова.
Какво трябва да бъде основното на фокус в грижата за нашето здраве през месец декември, който ще бъде нишка от множество поводи за празнуване?
"Неусетно се подлагаме на свръх натоварване с храни и напитки. Нашият съвет е все пак да се внимава с количеството на храните и напитките. И, разбира се, по възможност консумацията да се случва през светлата част на деня, за да има време след това за храносмилане, за разходки", казва кардиологът.
Има редица фактори, на които някак си не обръщаме внимание, но те неминуемо влияят на нашето здраве и на сърдечно-съдовата ни система. Тютюнопушенето е един от тях.
"Много хора пушат, макар ние, лекарите да се борим с това и независимо от множеството законодателни превенции. Следва нездравословния начин на хранене - по един-два пъти на ден и съответно - с огромни количества храна, която е и прекалено преработена. Това носи рискове от рязко повишаване на кръвната захар, холестерола и пикочната киселина. Балансираното хранене е това, което е богато на плодове, зеленчуци, фибри"
Като общество все още неглижираме профилактичните изследвания, подчертава още д-р Боризанова.
"Безспорно много хора не обичат да ходят по доктори. Имаме две групи пациенти - едните, които за най-малките симптоми търсят лекарска намеса и другите, които идват в крайния стадий на някои заболявания... Всяка година човек трябва да провежда профилактични прегледи с изследвания. След 18-годишна възраст, всеки трябва да знае нивото на холестерола, кръвната захар и пикочната си киселина. Това са рискови фактори за сърдечно-съдовото здраве. Всяка година аз и моя съпруг изследваме стандартно кръвна захар, пускаме си пълна кръвна картина, следим холестерола и пикочната киселина. Изследвала съм холестерола на големия ми син, защото имаше период в израстването му, когато бе с наднормено тегло и трябваше да се убедя, че няма причина за това".
Съветът на д-р Боризанова, освен задължителните профилактични изследвания е и...
Активността в ежедневието
"Обикновено съветваме пациентите да правят най-малко 7000 крачки, като имаме данни, че над 10 000 крачки значително намаляват рисковете за сърдечно-съдвовата система при пациентите. Седмично е желателно да имаме около 150 минути умерена физическа активност. Това означава бързо ходене, игра на тенис. Аз лично имам високо интензивна физическа активност два пъти седмично по 60 минути. Спортът също ми помага да се наспивам по-добре"
Д-р Боризанова споделя, че много държи на храната, която консумират тя и нейното семейството. Старе се храненето да е балансирано.
"Намирам варианти за плод, ядки, течности, нискомаслени млека между основните хранения. Много държим на месото вкъщи, на сезонните зеленчуци".
Всеки си дава обещания в края на годината - че ще спортува повече, че ще се храни по-добре, ще обръща повече внимание на себе си... Понякога ги спазваме, понякога не, въпреки старанието.
"Моята слабост е да залитам към сладките неща. Но се старая да не е често".
Не случайно, възрастните хора са казали, че 40-те години са предел в живота ни. Сякаш до 40 години не боледуваме много, но оттам нататък започват проблемите с кръвно налягане, сърцебиене.
"С нарастването на възрастта се изявяват много повече болести. Мъжкият пол страдат повече от сърдечно-съдови заболявания след 40 годишна възраст. При жените е малко по-късно. Човек трябва най-вече да бъде важен за себе си и да се се вслушва в тялото си. Като че ли неглижираме съня си. Използваме устройства във времето, в което можем да спим. А те още повече натоварват нашата нервна система. Стремежът да водим здравословен начин на живот трябва да започне от момента, в който се раждаме".
Тази година, във връзка със Световния ден на сърцето, Дружеството на кардиолозите в България организира информационно-обучителна кампания в училищата, която включваше лекционен курс за учениците.
"Обяснихме им за изграждането на здравословните навици и обърнахме внимание на мобилните устройства, консумацията на енергийни напитки и най-вече на пушенето. От ранна възраст ние трябва да възпитаваме нашите деца"
Обикновено човек има симптоми, които просто му подсказват, че нещо не е наред.
Сърцето страда от свръхнатоварване с храни и най-вече от свръхнатоварване с напитки.
"Има един синдром, наречен Holiday Heart Syndrome. Това е при прекомерната алкохолна консумация. Оказва се, че всичко е въпрос на навици и на повече мисъл за самите себе си. Човек е най-важен за себе си. Дори и по време на празниците, когато сме свикнали да даваме всичко от себе си за благоденствието на най-близките си, все пак да мислим първо за самите нас.
НАЙ
Снимки на Седмицата: Какво се случи с пожарите в Лос Анджелис
5 изречения, които използват всеки ден на работа в най-щастливата страна
Мини трендовете, с които масово се успокояват в социалните мрежи