#Намерението на здравните власти в България е премахването на зеления сертификат у нас да стане плавно, на три стъпки - до 20 март, като първото разхлабване на изискванията за представянето му ще бъде още на 24 февруари. Какво означава това, освен че до заведенията достъп ще има всеки, който може да си го позволи? Отива ли си пандемията?  След нея идат ли инфлация и финансова криза? Все въпроси, които първосигнално изискват в главата ни както и ... Ами сега? Ще ни върнат ли в офиса? 

Тъкмо се адатирахме да излизаме по-малко вечер, да работим по пижами и да не си правим дългосрочни планове и ето - една по една започват да падат извънредните мерки и да се заличават следите на пандемията. И макар Нормалното да ни се вижда все по-близо, някак знаем, че няма да бъде същото. Поне не скоро. 

Предствете си, ако утре шефът ви звънне по телефона и ви каже: 

"От утре всички в офиса!" 

Край на кафенцето и новините по телевизията, които взимат превес над първата оперативка. Няма вече домашни дрехи в работно време и обедна почивка по 2 часа, вместо отредения един, когато сме в офиса. Готови ли сме да сме отново на 100% в работна среда? Липсват ли ни колегите или ни най-малко? Как ще ни понесе загубата на време в пътуване до работното място обратно? 

Всъщност, може да не се наложи. 

По целия свят работниците се обединяват за хибридни споразумения. Но за някои новият начин на работа може да се окаже повече разочароващ, отколкото гъвкав.

Хибридът се оказва бъдещето на работното място!

Изследванията показват, че по-голямата част от служителите искат компанията да има дава възможност да работят дистанционно.

Мнозина виждат хибридния модел на работната седмица като път към по-добър баланс между професионалния и личния живот .

В момента компаниите по целия свят експериментират с различни видове хибридна заетост, за да видят кое е най-подходящо за тяхната организация. Някои компании все още само наблюдават, обсъждайки възможните недостатъци на хибридната работа. Служителите пък са категорични, че компаниите, които не предлагат дистанциионна заетост ще отблъскват работниците си.

"За" и "Против" 

Служителите, които често работят от вкъщи, могат да усетят отрицателно въздействие върху кариерата си, свързано с липсата на взаимодействие с колеги и мениджъри, твърдят експертите "Човешки ресурси".

Обратно на тях, онези, които искат да се изкачат по стълбицата на успеха, се чувстват длъжни да прекарват повече време в офиса, така че да са видими за шефовете си.

Има и трета група служители, които изпитват чист0о психическа трудност с безпроблемното превключване между домашна и офисна работна среда. Възможно е, предполагат някои експерти, след като сме опитали хибридния ритъм на работа за известно време, който ни дооближава много повече до личния ни живот, да нямаме настройката за по-малко привлекателната опция - в офиса от 9 до 17! 

Може ли привлекателността на хибрида да избледнее?

Ежедневното жонглиране с две работни пространства може да се окаже разочароващо за служителите. Просто е невъзможно двете да са еднакво добре оборудвани за определени работни задачи! Точно онези записки, които ни трябват, липсват. У дома няма ксерокс или онези специалните бланки за документи и печат не са ни под ръка... 

Изводът: Където и да работим - в офиса или у дома, все ще ни се случи да вършим работа бе определени инструменти. 

Дори ако служителите можем да избираме работното си място всеки ден, почти невъзможно е да планираме така задачите си, че да се окажем на най-доброто място, за да ги свършим както трябва!

 Разбира се, някои хора може би вярват, че това са неудобства, с които си струва да се примирим. Но други – особено по-младите работещи, с лоши настройки за домашна работа, смятат, че офисът е по-доброто място за тях. Там са по-продуктивни. Някои служители наистина се чувстват по-пъноценни и трудоспособни, дори по-вдъхновени, когато могат свободно да общуват лично с колегите си, особено когато са на съседния офис стол.

Така че, дори ако работодателят предлага дни за дистанционна работа, някои хора по-скоро ще ползват тази опция възможно най-малко. Освен това, дори ако служителите са много по-продуктивни у дома, пак рискуват никой да не забележи какво са свършили. Без редовното потупване по рамото или обратната връзка от шефовете, служителите, работещи дистанционно, започват да се чувстват подценени, дори на прага на уволнението, алармират експертите.

Съвсем нормално е, от друга страна, голяма част от шефовете да се улавят да си мислят: 

"Кой беше Петър?"

"Не можем ли да го заменим с по-евтина работна ръка?'

Дори служителите да работят дистанционно по-често, отколкото преди пандемията, възможността да се почувстват маргинализирани, невидими и заменими е реална...

И някои ще предприемат стъпки, за да избегнат това.

„Хората, които се страхуват да не бъдат напълно забравени, ще искат да се върнат в офиса“, казват експертите.

Наред с логистиката, срещата лице в лице с колегите играе важна роля за това къде искат да работят хроата. 

Служителите все повече търсят връзка със своите колеги, за създаване на онези социални връзки, които улесняват комуникацията на работното място между екипите и правят работата по-приятна.

Офис шегите винаги са на мода!

Изследванията показват, че хората, които се чувстват по-свързани с колегите си, съобщават за по-добро цялостно изживяване на работното място и това чувство на самота или липса на връзка с другите има съответно отрицателен ефект.

Но служителите ще имат и още една важна причина за връщане в офиса:

Изкачване по кариерната стълбица

Проучванията отдавна алармират за ефекта от „пристрастността към близостта “, което означава, че работниците, които прекарват повече време с шефовете си, е по-вероятно да се издигнат. Макар че подобни амбици често водят до бърнаут, някои смятат, че завръщането в офиса е жертва, която си струва да се направи, ако искат да печелят добре. 

Категорично е много по-вероятно работниците в офиса да бъдат повишени.

Дистанционната работа влияе пагубно на мрежата от контакти!

Изследванията показват, че по време на пандемията професионалните и личните контакти са се свили с 16%. Не е ясно дали връзките ще се прекъснат и в условията на дългосрочна хибридна ситуация – но е ясно, че колкото по-малко време прекарвате в офиса, толкова по-трудно е да напреднете в кариерата си, независимо дали става дума за подмазване на шефа или за пробив на нова работа!

 „Ако търся повишение, в мой стратегически интерес е да присъствам“, казва Лоран Нордгрен, професор по мениджмънт и организации в Kellogg Business School в Северозападния университет, Илинойс, САЩ.

Важно е компаниите да поставят ясни регулации за това кой служител в ​​кои дни да идва в офиса. Някои може да идват повече от други, за да преследват повишението. Резултатът от това, вярва Нордгрен, е, че хибридът може бързо да отпадне като опция,  след като бъде нарочен за препъни камък в кариерното израстване.

В крайна сметка, както експертите, така и служителите обрисуваха хибридния начин на работа като неизбежен, универсален и желан модел за заетост в бъдеще. Все още искаме подобна възможност, но не знаем още колко дълго ще сме на това мнение. 

Шефовете са нащрек!

Експертите предполагат, че работодателите все още се ослушват и анализират как се чувстват наетите от тях и не са взели решение дали да съдават нови работни места и офиси, които да поддържат. Това означава да мислите изключително внимателно за логистиката, включително правилното планиране, добрите инструменти и механизми за управление на проекти, ефективната комуникация и др.

В противен случай някои от нас може да намерят Новото Нормално по-скоро за разочароващо, отколкото за гъвкаво.