#Уличките на Хавана, криволичещи, тесни и неравни ме приютиха топло като бездомница, намерила подслона си след дълго скитане. “Защо плачеш сега, момиче, животът е един карнавал”, гласът на Селия Круз ме преследва, а ритъмът на маракасите и гъвкавите стъпки на кубинската певица се сливат с пулса на сърцето. Веселите кубински песни са и малко тъжни, а скръбта е музата зад най-искрените усмивки. Ето я, кара те да се влюбиш отново в топлите, хавански нощи докато скиташ в лятна рокля и сандали из непознатия град.
Да учиш салса в два посред нощ. Да хапнеш крокети в 3 в мазата, превърната в малък романтичен бар на семейство Ортега, които ще се забавляват с теб до сутринта. Да усилиш до дупка Besa me mucho насред площада и минувачите да се включат с пълно гърло. Да попаднеш в сюрреалистичните сюжети на джаз клуба “La Zorra y el Cuervo. Да скриеш в юмручето на 2-годишния Естебан 50 песос и той да ти подари най-сладката беззъба усмивка. Да се пазариш с кубинци на лош испански за такси колективо. Да обикаляш с градски музиканти и да слушаш флейтата на Заира, а после и тя да запее с бандата в ресторанта. Да оставяш бакшиши в шапка. Да пиеш Дайкири и Мохито в баровете на Хемингуей. Да посетиш и дома мy, да се докоснеш до пишещата му машина. Да целунеш сърцето на Фустерланд и част от мозайките му да паднат в ръката ти. Да купуваш пури за 100 песос парчето от местни жени. Да ядеш кубински сладолед. Кубинец да те черпи мохито с последните си пари. Да те рисуват на улицата. Да имаш кубинско семейство. И кубински нови приятели. Да усетиш мириса на гориво в старите, филмови коли и кожата ти да настръхва от нова тръпка. Ароматът на карибско море по Малекон да се слива с този на миниатюрните кафета за по 20 песос. Да слушаш жива музика под звездите на покрива в Yarini и да се почувстваш като звезда. Да скиташ из Хавана по изгрев. Да си свободен в Хавана. Да вали в Хавана. Да чувстваш отново. Да плачеш, когато си тръгваш, сякаш изоставяш някого, когото обичаш. Да изпуснеш полета си и да спиш в хотелско лоби, а после да се озовеш във ВИП лаунджа на Iberia.Да ти вземат всичкия ром от куфара и все още най-много да боли от това, че оставяш улиците на Хавана да живеят без теб …
Тогава разбираш, че ще се върнеш там!
***
Всичко започва с невинното изречение: "Защо да не идем до Куба? Това ми е мечта", изречено гласно около август, 2023 година. Плановете са за февруари следващата година (в случая - 2024 г.), но подготовката започва доста по-рано. Със запазването на самолетния билет още през септември.
Цената на билета
Чували сте легенди за това колко скъпи са билетите до Хавана, нали? Всъщност в периода от април до октомври може да откриете билета за близо 10-часовото пътуване на цена от 600 долара с точка за прикачване Мадрид. Какво означава това? Трябва да летите от София до Мадрид и оттам до Хавана. Изключително важно е да изчислите добре часовата разлика, като имате предвид че летището на Мадрид е едно от най-мащабните в света. Тоест ако за софийското летище ви трябват 2 часа преди полета, за Мадрид си отделете 4.
В повечето случаи може да ви се наложи да заплатите и нощувка в Мадрид, за да може да хванете самолета за Хавана в 6 сутринта.
Багажът
Трябва да знаете, че за Хавана е хубаво да си вземето до 20 кг куфар, освен ръчния багаж. Него оставете наполовина празен, за да може да се върнете с подаръци за вас и близките ви. Ако очаквате умопомрачаващ шопинг в Хавана или Варадеро (тъй като ние комбинирахме двете места с едно пътуване), ще останете разочаровани. В Хавана няма молове и магазини, от които да си купувате маркови дрехи и обувки. Има много second hand магазини, но си ги представете не като помпозните и претъпкани с находки charity shops в Лондон. Говорим за будки за дрехи и сред тях няма да откриете чисто нови. Почти всички са си second hand. Това, което може със сигурност да донесете обратно от Куба до България, са до 2 бутилки алкохол (ромовете в Къщата на рома във Варадеро или Музея на рома в Хавана) са неповторими, а някои още не са стигнали до Западния свят), сувенири, пури (до 50 броя в куфара) и шоколад или вино от Къщите на виното и шоколада, също във Варадеро.
Уви, центърът на Хавана също не е особено подходящ за шопинг, но затова пък предлага множество авантюристични преживявания - жива музика, танци, запознанства, стрийт изкуство и арт пространства, които със сигурност ще ви оставят неповторим спомен.
При наличие на повече време и гид, може да отидете до "Фустерландия" - цял квартал, с къщи от мозайка, в наивистичния стил на Хосе Фустер, който създава малък град в града като фантазиите на Алиса по Луис Карол. Там има доста малки сергии с крафт изработка на картини, сувенири и посуда, които със сигурност са неповторим подарък.
Дрехите и обувките - разбира се, летни. Да пазаруваш дрехи за лятото през декември, януари и февруари носи своите облаги - много по-ниски цени, а след това си готов и за лятото в България!
Нощите в Хавана могат да бъдат прохладни, така че вземете си връхна дреха и удобни обувки, защото може да ви се наложи да се движите доста пеш.
Визата
За Куба ви трябва туристическа виза и международен паспорт. Добре е да проверите давността на вашия, след което с него да отидете в офис, който има право да издава туристически визи и карти. Възможно е да поискат адреса, на който ще пребивавате в Хавана. Трябва също да знаете, че единственият начин да си запазите хотел там е чрез страниците на хотела. В Куба нямат достъп до платформи като booking.
Ако отсядате при кубинец- също е нужно да предоставите адреса и телефона му.
За повече въпроси може да потърсите контакт с Посолството на България в Куба, които отговарят мигновено по електронна поща.
Пътуването
Важно е да знаете, че ако пътувате с нискотарифна авиокомпания, храненето ще бъде оскъдно и само веднъж по време на полет. Препоръчвам ви да се сдобиете с повече вода от free shop зоната, преди да се качите на борда. Може да си набавите и суха храна. Летището в Хавана е с полъх на соц и екзотика, компютрите са бавни и може да отнеме около два часа да излезете на въздух, така че се заредете с търпение!
Валута
Важно е да знаете, че кубински песо може да обмените и на улицата на Хавана, но е трябва да имате местен придружител, който да ви помогне с пазарлъка. Там един долар или евро са равностойни, но пък в замяна получавате близо 300 песос за 1. Ако обмен в банка на Куба, както ми се наложи във Варадеро, получих 150 песо за долар. Разликата е осезаема.
Носете си пари кеш! Куба не е евтина страна. Само в определени хотели и ресторанти можете да плащате с карта. Няма банкомати! Така например обикновена закуска на шведска маса ви излиза около 15 евро на човек.
Кубинците обичат бакшиши във валута. Подгответе се, че във всяко заведение ще ви свирят "на ухо", така че се заредете с дребни евро и долари. Местните не гледат с добро око, когато им подхвърляте монети от местната валута, защото тяхната стойност е по-малко от половин цент! Срещу малък бакшиш, в Хавана може да получите много информация и специално отношение.
Придвижването
Забравете за градския транспорт! Придвижването може да стане пеш или с такси колективо - нещо като маршрутките, но се пазариш за цената и трябва да знаеш точно откъде да ги хванеш. За целта трябва още да можеш да говориш базов испански и да знаеш адреса си добре. Вариант е да получиш от местните жители номер на местен таксиджия - всички те са с онези филмови американски коли, цената е около 25 евро на курс, но трябва да имаш WhatsApp, за да осъществиш поръчката!
Интернет
Важно е да знаете, че в Хавана интернетът е проблем. Именно затова отделете ден да се наредите на дългите опашки пред местните мобилни оператори, за да се сдобиете с локална карта и неограничен интернет, ако искате да ползвате социалните мрежи и електронната си поща навсякъде! Струва около 40 долара, но ето ви съвет - ние си споделихме една карта, като превърнахме единия мобилен телефон в хотспот за втория! Така споделяхме общ интернет и цената на картата.
Изключително важно е да изключите мобилните си данни, както и да забраните на приложенията ви да се актуализират чрез тях. В противен случай ви очаква сметка с около 200 лв. над нормалното!
Хранене и вода
Храненето и водата в Куба са кът. Ако не сте отседнали при местни жители, вероятно ще трябва да се храните навън. Повярвайте, цените са си както навсякъде в Европа, но ранообразието далеч не е толкова голямо. Забравете за хубаво сирене и паста! Хубаво е да опитате лобстерите, които са местно производство и са доста по-евтини, отколкото тук!
Алкохолът също е кът, като се предлагат предимно коктейли с ром и бира. По-важно е да знаете да се запасите с питейна вода. В хотелите зареждат стаите безплатно (както бе във Варадеро, където бяхме настанен в хотел all inclusive). Ако все пак намерите хубаво заведение с добра цена на бутилираната вода, купете си повече бутилки!
Нощен живот
Започва от 11 преди обед! Без майтап - по всяко време може да се забвлявате! В Хавана може да слушате изпълнители с "Грами" срещу вход от 500 песо, което е по-малко от 2 евро. Препорчъвам ви Yarini Roof Top, където със сигурност ще се насладите както на музиката, така и на консумацията! Атмосферата е изключителна, но трябва да направите предварителна резервация!
Задължително прегледайте програмата на легендарния клуб за жива музика "La Zorra y el Cuervo", където местните музиканти и изпълнители на световно ниво имат концерти почти всяка вечер.
Не пропускайте вечер в La Fabrika de Arte Cubano FAC, за която трябва да знаете, че работи от четвъртък нататък.
Tropicana Cabaret е автентично кабаре, за което се разказва в множество книги и филми, а Casa de la Musica de Miramar е мястото, където може да срещнете най-големите меломани и бохеми.
Разбира се, любимото място на Хемингуей - La Bodeguita del Medeo не бива да се пропуска! На първия етаж е бар с жива музика, на втория е ресторант с различна група и отново живи изпълнения.
Мохито е на цена от около 500 песо, но ако имате късмет и хванете "Happy Hour", може да го откриете и наполовина - за около 250 песос в множеството барове по централните улици, като навсякъде се наслаждавате на автентична кубинска музика на живо.
Обиколки
За екскурзии около Хавана или друг град, предвидете допълнителен бюджет. Наемането на гид е около 50 евро за няколко часа, в зависимост от дестинацията. Допълнително трябва да отделите още толкова и за превоза с такси. Разбира се, винаги може да се пазарите, особено ако сте двама или трима човека. Искайки обща цена за всички, може да смъкнете с близо 50 %.
Препоръчвам ви да си отделите поне три седмици в Хавана и да отскочите и до Варадеро.
Cayou Blanco - един от най-красивите плажове на Земята
Снимка: Личен архив на Криси Димитрова и Юлия ВладимироваОттам са достатъпни и екскурзии до Cayo Blanco с яхта и включен обяд на цена от около 80 евро! Приключението е невероятно! Това е един от най-красивите плажове в света!
И така: Ранно планиране, повече кеш и дребни в долари или евро, леки дрехи и по-голям куфар и помнете - нищо там не е евтино, освен самолетния билет, ако успееш да го купиш навреме! Разбиваме митовете за това пътуване, но ви разкриваме, че наистина си заслужава, за да се докоснете до някои истински легенди!
НАЙ
"Изкуплението Шоушенк" - шедьовър или най-надценения филм в историята
300 лв. еднократна помощ за ученици. Ето как да я получим
Българинът от сериала "Короната" в папарашка афера с Хелена Бонъм Картър
Актьорът Христо Пъдев: Преди трудностите ме смачкваха, сега просто ги заобикалям!
"Изкуплението Шоушенк" - шедьовър или най-надценения филм в историята