#Опитът за покушение срещу Доналд Тръмп и неговата епична реакция вече са материал за историческите книги, ако изобщо в бъдещето има исторически книги, а не една Империя на Изкуствения Интелект, която ще е сменила човешката цивилизация и ще е преценила, че трябва да изтрие целия "файл" с миналото на хомо сапиенс.

Ала да не задълбаваме във футуристични тревоги. Със сигурност стрелбата по Тръмп вече е едно от най-драматичните събития от началото на XXI век и може да промени траекторията на историята. Поне в краткосрочен план и поне в САЩ, които все още са глобалния хегемон. И това не е малко.

Въпросът е как неуспешният атентат ще повлияе на популярната култура. Досега Доналд Тръмп беше нещо като неофициалния злодей на западната развлекателна индустрия, но след съдбовния му триумф пред лицето на смъртта, нещата може да се променят. Някъде там, някой вече пише сценарий за филм, посветен на стрелбата срещу 45-ия американски президент.

Ако този някой случайно е легендарният режисьор Оливър Стоун, очаквайте сочна конспиративна естетика. Стоун е майстор на пищните политически трилъри и автор на може би най-прочутия и противоречив филм за реално президентско покушение - JFK. През 90-те години на миналия век Оливър Стоун представи своята версия за убийството на Джон Кенеди през 1963 година в Далас, Тексас и разгърна сложна конспиративна теория за ролята на дълбоката държава и потайните американски олигарси. Филмът е едновременно скандален и успешен, и остава превъзходен пример за жанра на "политическото покушение".

Задължително заглавие в този канон е ретро класиката "Денят на чакала", режисиран в началото на 70-те години от Фред Цинеман и вдъхновен от едноименния роман на Фредерик Форсайт. Сюжетът в книгата проследява плановете на терористична организация да премахне френския президент Шарл дьо Гол в началото на 60-те години на миналия век.

През 90-те Холивуд прави опит за американизиран римейк със заглавие "Чакала". Брус Уилис играе мистериозен атентатор, който е нает да елиминира Първата дама на САЩ, а героят на Ричард Гиър е по петите му.

Класика за политическо покушение с римейк е и "Манджурският кандидат" на Джон Франкенхаймер. Оригиналът излиза през 1962-а с имена като Франк Синатра и Джанет Лий, а римейкът - през 2004-а с Дензъл Уошингтън в главната роля. Сюжетът описва как синът на водещо политическо семейство е идноктриниран и контролиран от конспиративно задкулисие, което го превръща в атентатор.

Киното и истинският живот са драматично преплетени през опита за убийство на президента Роналд Рейгън на 30 март, 1981 година. Тогава той е прострелян и ранен от Джон Хинкли - психически нестабилен мъж, който с този атентат е искал да впечатли актрисата Джоди Фостър. Хинкли е бил еротично обсебен от нея и най-вече от нейния екранен образ на малолетна проститутка в шедьовъра "Шофьор на такси". Самият филм от 1976-а година разказва за психологическия срив на младия ветеран от Виетнам и шофьор на такси през нощта Травис Бикъл (Робърт Де Ниро), който в един момент от спускането си по спиралата на радикализацията започва да планира покушение срещу един кандидатите за президент, но така и не успява да го извърши.

Друг седемдесетарски опус магнум също засяга темата за покушението. Този път не на политик, а на военен офицер. Става въпрос за "Апокалипсис сега" на Франсис Форд Копола, вдъхновен от "Сърцето на мрака" на Джузеф Конрад. Мартин Шийн играе младия капитан Уилърд, който е натоварен от Пентагона с тайната мисия да открие и ликвидира отцепилия се от армията и вилнеещ из виетнамските джунгли полковник Курц, изигран от Марлон Брандо.

Стивън Спилбърг също маркира едно прочуто политическо убийство, но не го направи център на историята. Става въпрос, разбира се, за "Линкълн". Ейбрахам Линкълн е 16-ият президент на САЩ, който превежда държавата през Гражданската война и освобождава робите. Наричан "Великият еманципатор", Линкълн е прострелян смъртоносно през 1965-а от 26-годишния актьор Джон Уилкс Бут във Вашингтон, докато гледа представлението "Нашият американски братовчед" в театъра "Форд", открит за публика две години по-рано. Трагедията рамкира една от най-драматичните и трагични глави в американската история.

Невероятно филмово майсторство има и в елегичния уестърн "Убийството на Джеси Джеймс от мерзавеца Робърт Форд". Брад Пит играе първия, а Кейс Афлек - втория.

Цял поджанр в киното, посветено на политически покушения, е зает от екранизации по пиесата на Шекспир "Юлий Цезар". Един от най-прочутите е "Юлий Цезар" от 1950 година с Харолд Таскър в образа на римския владетел и Чарлтън Хестън като Марк Антоний. Във версията от 1970-а централната роля се изпълнява от Джон Гилгуд, а Марк Антоний се играе... отново от Чарлтън Хестън. В епоса на Джоузеф Манкевич от 1953-а персонажът на Марк е поверен на младия Марлон Брандо, Карл Хенри е Цезар, а Джеймс Мейсън - Брут.