#Д-р Зоуи Уилямс е известен общопрактикуващ лекар към Националната здравна служба на Великобритания и чест гост в телевизионните студиа. Тя е национален съветник към Службата за подобряване на здравето и неравнопоставеността към правителството на Обединеното кралство и работи за насърчаване на физическата активност и здравословния начин на живот.

Раздразнителност, умора, изпотени ръце и нестихващо напрежение - всеки студент по време на изпитна сесия познава добре тези чувства. Въпреки че разбираме причините зад тези негативни емоции, не бива да забравяме, че те са пречки по пътя ни към успеха, с които можем и трябва да се справим.

Стрес - кой не го е изпитвал?

Според проучване на Orbit, проведено сред младите в България през изминалата година, всеки трети изпитва микростресори средно два до три пъти на ден, а по време на сесията, това число може и да се удвои. Като най-чести причинители на микрострес участниците посочват работата и университета, и когато се подготвят за деня преди да излязат от вкъщи за работа или училище. Отчитайки резултатите от проучването, глобалният бранд за дъвки обедини усилия с един от най-успешните психолози д-р Зоуи Уилямс. Целта им е заедно да помогнат на младото поколение да открие нетрадиционни, но ефективни начини за справяне с тези микростресори - особено в разгара на изпитната сесия и да им предоставят полезни съвети как да създадат "малки моменти за себе си", които да ги насочат как да са по-продуктивни, докато учат, за да избегнат пренатоварване.

"Изпитната сесия може да бъде изключително стресиращо време за студентите - напрежението идва не само от училището и родителите, но и от самите тях и техните връстници. Хората имат най-различни механизми за справяне с изблиците на стрес, някои здравословни, други не чак толкова. За щастие, не толкова здравословните решения обикновено са по-лесни за коригиране. Ето и моите осем съвета, които се надявам да са ви от полза за справяне със стреса по здравословен начин", сподели д-р Зоуи Уилямс.

Как да кажем "чао" на микростреса?

  1. Движение - Упражненията са чудесен начин за справяне със стреса. Когато тялото се движи, освобождава ендорфини, невротрансмитери на мозъка, които ни карат да се чувстваме добре. Независимо дали е тичане в парка или 30-минутна тренировка в залата, доказано е, че движението на тялото приповдига настроението ни.
  2. Намерете време за себе си - "Момент за себе си" може да има различни форми - медитация, слушане на музика, четене на книга - основното е, че това е време за теб, в което се фокусираш върху нещо, което не е свързано с учене. Дъвченето на дъвка може да бъде отличен помощник в такива случаи, тъй като действието на дъвчене предоставя нещо повтарящо се, върху което да се съсредоточиш.
  3. Хранете се добре - Получаваме хранителни вещества от храната и тя е това, което захранва не само тялото ни, но и мозъка ни. Затова е от огромно значение да се уверите, че ядете здравословно и редовно.
  4. Приоритизирайте съня - Може да мислите, че ако останете будни и отделите още един час за учене, това ще ви помогне за изпита, но в действителност сънят е много по-полезен. Когато спим, мозъкът ни се презарежда, което помага за представянето ни на следващия ден!
  5. Не забравяйте да дишате - Един от най-важните съвети, които д-р Уилямс винаги дава, е: "Не забравяй да дишаш". Регулираното дишане е изключително полезен начин за справяне със стреса, тъй като помага да се регулират нервните системи, които контролират неволевите функции на тялото ни (като ускореното сърцебиене, свързано с тревожността).
  6. Разделяйте задачите - Често по време на изпитната сесия ще имате не само един, а няколко изпита. Ако се чувствате претоварени, разбивайте задачите на по-малки и управляеми части, без да забравяте да правите почивки между тях.
  7. Споделяйте с близки - Ако стресът стане твърде голям, поговорете с някого. Независимо дали са вашите родители, приятели или учители, в края на деня вашето благосъстояние трябва да бъде най-важният фактор, и те ще могат да ви подкрепят в намирането на решения за стреса, с който се сблъсквате.
  8. Вярвайте в себе си - Това може да изглежда очевидно, но когато се изправим пред трудни предизвикателства като изпити, често забравяме да погледнем назад и да видим колко много сме постигнали. Когато изпитате негативна мисъл, опитайте се да я замените с положителна, като се поздравите за всичко, което сте постигнали до момента!
С подкрепата на: Orbit