#Каква е пресечната точка между предприемачеството, заастрахователния бизнес и фолклора? Днес в "Матине" са Деси, Николета и Мадлен, от които ще получим отговора и ще разберем повече за тяхната обща кауза - Фондация "Памет и Дух Български". 

На първо място ги събира любовта към музиката. Всичко се ражда спонтанно, малко по детски и се превръща в културно наследство за бъдещите поколения. 

"Идеята на фондацията е именно това - традициите и културните информации, които те пренасят, да бъдат с добавена стойност. Затова и залагаме на авторски песни и музика. След това се яви и желанието да продължим и направим седенки в наше време. Идеята на седенките е да се прави ръчна работа, но зад това е обмяната на енергия между хората, да повдигат вибрациите си заедно и да творят нова и нова култура, която да предат". 

От едно време фолклорът ни е се базира на претворяването на бита. Имало е песни за любовни отношения, трудния път да създадеш и да се грижиш за семейство, за болести и още много теми. 

"Искаме да събудим младите да се познаят в българския дух. Да знаем защо играем ръченица, не просто да познаваме баба си и дядо си, а да осъзнаваме, че сме много стар народ и чрез песните, танците и обичаите, това свещено знание е дошло до нас. В момента се намираме във време на глобализация и идентичността ни се губи. Много млади хора не осъзнават както е да осъзнаваш корена си", казват трите дами. 

Фондацията подпомага и млади таланти - всеки, който иска да се развива във фолклорното творчество. 

"Имахме благодател, който още на първата седянка, продавайки своя картина - Моника Николова, дари 50% от цената на Фондацията и през декември на същата година открихме дете, което иска да свири на акордеон и ще си закупи инструмента с част от тези пари". 

Други цели на Фондацията е да обръщат внимание на исторически личности, за които не се учи достатъчно в училище. Като Васил Киселов от Велико Търново, който успява да пребори Великата порта и да се създаде първата църква над земята - църквата "Свети Свети Кирил и Методий" в града. Създателките на Фондацията са вдъхновени и от една легендарна за времето си жена - Донка Комитката, като вече е създадена и песен за нея. 

"Имала е нелека съдба. Остава без майка на ранна възраст. На 15 години я женят за момък от съседно село - Ставре, който заминава на гурбет. Остава сама. Местният османски бей е имал апетите към Донка и е бил изненадан от нейния дух. Заедно със зълва ѝ и зет ѝ, успяват да убият бея. 

Авторът на текстовете в повечето случаи е Деси от Фондация "Памет и Дух Български". 

"Целта ни е повече текстоев да излязат на бял свят и да бъдат цитирани. Това е наша кауза. Трудно е, но ние вярваме в доброто. Нашата енергия събрана заедно, любовта, с която правим нещата, води до това да се случва. Имаме решение да не се отказваме", споделят създателките на Фондация "Памет и Дух Български". 

В наши дни има тенденция сред младото поколение да се обръща към корена си, но все още не е масово явление. 

"Има семейства, в които децата не са възпитавани в духа на българщината. Има и хора, които са свързали живота си повече с чужбина. Не сме съдници, за да казваме кое е добро или кое лошо, но има тенденция към завръщането". 

Текстописецът Мадлен е предприемач. Споделя, че не е възпитавана в духа на традициите, но Деси е човекът, който я вдъхновява и води по този път. 

"Успях да се върна и да се докосна до нашето ДНК, което ни говори", казва Мадлен. 

А Деси и Николета са сестри. Двете от малки са захранени с българските традиции, песни и танци. Баба им е пеела в селския хор. Николета учи хореография и продължава да танцува по участията на Фондация "Памет и Дух Български", а Деси се извява с пеене. 

"На нашите участия не е само песента и танца. Има наричане, има захранване, има спазване на традицията. В интерес на истината сме в самото начало. Идеята е да разгърнем потенциала си тепърва, с фокус върху децата, защото те са нашето бъдеще". 

Може ли патриотизмът да се ползва като параван или идва от сърцето? Чуйте в края на разговора на Светла Тонева с Деси, Николета и Мадлен!