#Преди време имах лекция пред тийнейджъри. Избрах да им представя Уроците за парите, които ми се искаше да знаех на 18.

Обсъждахме дълго какво означава да си богат, как да управляваме парите, как да събудим предприемаческия дух. Какви навици, свързани с парите и личното богатство, е добре да развиваме от ранна възраст, за да сме успешни и разумни.

Учениците искаха да знаят как могат да изкарват собствени пари, как да станат независими и свободни, как да си позволят да мечтаят на едро и да постигат мечтите си.

Зададох им следния провокативен въпрос:

Ако 80-годишен човек ви предложи 100 млн. евро, за да си размените местата, ще се съгласите ли?

Отговорът на залата беше единодушен.

Защо ги попитах това? Често чувам "обвинението", че знанието за парите е отровно и би направило децата меркантилни. Че би ги накарало да търсят и преследват богатство навсякъде и на всяка цена. И винаги отговарям с въпрос: А незнанието по-свободни, по-разумни, по-отговорни, по-успешни и по-щастливи ли ще ги направи? Или обратно - по-лесни за манипулация и измами, по-зависими, по-трудно адаптиращи се.

С така поставения въпрос исках не само да засегна темата за ценностите и приоритетите, но и да ги накарам ясно да осъзнаят, че времето също е актив. От невъзобновяемите (поне засега). Науката и технологиите не са измислили как да го съхраняваме - освен в спомените. Но то е и актив, който никой не може да ни отнеме или открадне - освен самите ние. Като го използваме умно или го пропиляваме безцелно.

Любопитно, за време и за пари използваме едни и същи глаголи:

Губя си... времето|парите

Печеля... време|пари

Инвестирам... време|пари

Един от най-ценните ресурси, които притежаваме в младостта, е времето. И него трябва да се научим да инвестираме също толкова добре, както и парите.

От финансова гледна точка времето е ограничен ресурс и стойността му нараства с напредване на възрастта. Колкото по-млади сме, толкова повече време имаме да инвестираме - в личностното ни развитие, в преживявания, във взаимоотношения, в материални активи. Дългият хоризонт е помощникът на малките инвестиции.

Ако заделяме и инвестираме малки суми от текущия доход, това звучи като дребна игра. Ако го правим регулярно, дисциплинирано и дългосрочно обаче, усилията (и времето) имат силата качествено да променят играта. Не само заради математиката на сложната лихва, но повече заради опита, отворените към тази тема очи и развитието на способността да мислим критично и осъзнато за финансовото си бъдеще.

Инвестиции ли казахме? Заменете ги с взаимооотношения, знания, опит... прогресията е същата.

От финансова гледна точка времето "изглажда" риска. Има едно много популярно правило във финансите - на колкото години е човек, толкова процента от инвестициите му трябва да са насочени към нискорискови инструменти (облигации, депозити и пр.). Останалото до 100 е подходящо да насочи към високорискови и по-волатилни активи като акции, суровини, валути и др.

Какво означава това? Колкото по-млад е човек, толкова по-дълъг е инвестиционният хоризонт пред него и толкова повече риск може да поеме. Може да премине през турбулентни времена, висока волатилност - но има комфорта на времето да държи своите инвестиции дългосрочно и да не се тревожи за моментните колебания.

Инвестиции ли казахме? Поемането на риск и последиците от неправилни решения в много аспекти на живота са по-лесни в младостта.

След известна дискусия с учениците едно от децата каза: Тази сделка не става, но бих взел 1 милион срещу 5 години от живота ми.

И какво, попитах? Знаеш ли какво да правиш с тези пари, за да си струват цената от 1826 дни? Знаеш ли как да ги увеличиш, за да получиш добра възвръщаемост от сделката?

Разбира се, ученикът разглеждаше текущата стойност на тези пари и как би ги изхарчил, за да бъде днес животът му по-интересен, по-охолен, по-бляскав. И не обмисляше възможността да управлява средствата, така че да бъде и утре животът му такъв.

Знаете ли какво се случва с повечето тотомилионери няколко години след голямата печалба? Те са точно там, където са били и преди да ги сполети късметът.

Защо? Не можеш просто да хакнеш играта и да минеш няколко нива напред - когато не си подготвен за новите препятствия и нямаш сетива за новите възможности, бързо ще се върнеш към Начало.

Същото е и с парите - ако не сме придобили умения да ги управляваме, лошите финансови навици, ниската финансова култура, липсата на визия и предприемаческо мислене ще ни върне към изходна позиция...

Е, за децата от тази дискусия остана въпросът: В какво да инвестирам (време|пари), за да не чакам до 80?