#Предколедната треска е в разгара си. И всички възрастни като истински помощници (или съперници?!) на Дядо Коледа бързаме да напълним чувала си с подаръци и изненади за всички близки.
Децата обожават Коледа. Заради празничното настроение, забавленията, лакомствата, прекарването на време заедно с най-близките приятели и семейство. И, разбира се, заради дълго чаканите пакети под елхата. Често обаче желаещите да заразват детето са толкова много, че дори и за огромното въображение на малчугана е предизвикателство да измисли толкова желания накуп. В края на деня след кратката еуфория по разопаковането остават купища играчки, които в много случаи няма да бъдат погледнати отново.
И идва въпросът - уместно ли е да подарим пари вместо подарък? Мнозина се въздържат от това, защото смятат, че не е достатъчно лично, не си положил грижа. Други се притесняват колко да дадат и как ще бъде изтълкувано това. Трети нямат доверие за какво ще бъдат изхарчени парите, дадени на детето.
Пари вместо подарък - За и Против?
Да дадеш пари вместо физически подарък има своите предимства и недостатъци в зависимост от възрастта, зрелостта и семейните традиции. Да разгледаме заедно:
Някои предимства на паричния подарък
- Опростява даването на подаръци
За родители или роднини, които не са сигурни какво да купят, даването на пари премахва напрежението. Това е практичен вариант, който може да се адаптира към всяка възраст или интерес. А когато познаваме малчугана, дори и при паричен подарък можем да го насочим за какво да използва събраните средства.
- Елиминира нежеланите или неизползваните подаръци.
След по-големи празници като Коледа или рожден ден децата се затрупват с огромно количество играчки. Това не им позволява пълноценно да се насладят на всяка нова придобивка - презадоволени, те често губят интерес. Доста родители прибират за по-късно част от подаръците, вадят поетапно, именно за да ограничат подобен ефект. Но малчуганите порастват бързо, техните интереси се менят - и често рискуваме получената на Коледа играчка до няколко месеца да "омалее". Давайки пари, гарантираме, че подаръкът ще е нещо, което детето наистина иска или имат нужда. И че ще бъдат похарчени за по-малко на брой, но по-големи желания.
- Може да се превърне в урок по финансова грамотност.
Предоставянето на лични средства за управление от самото дете дава възможност то да практикува някои умения, свързани със спестявания, харчене и бюджетиране. Когато децата сами решават как да използват парите си, това може да помогне да се чувстват независими и отговорни, да добият увереност при вземането на решения.
Парите могат да послужат и като стъпало за обучение на децата на дългосрочно планиране. Те могат да спестят за нещо по-значително и скъпо, за което се изисква по-голям бюджет. И така да добият умения и по отношение на забавеното удовлетворение и поставянето на цели.
А кои са недостатъците?
Всъщност всичко изброено като предимства може да се превърне и в недостатък, ако не подходим по правлния начин или не провеждаме дискусии по темата с нашите деца.
- Липсва "Уау" ефектът.
Всички обичаме да видим грейналото лице на детето, разкъсващо опаковката на мечтан подарък. Вълнението, особено при по-малките, е толкова завладяващо. Парите не могат да постигнат това - те са знак за отложено задоволяване на желания, а не мигновено удоволствие.
Изборът на пари вместо подарък зависи от възрастта и нивото на зрялост на детето. По-малките деца може да не разбират стойността на парите и да ценят играчките или преживяванията повече. По-големите пък, особено тийнейджърите, са по-склонни да разбират и ценят парите като подарък и да ги предпочитат пред избора на възрастния.
- Липсва лично отношение
Коледните подаръци носят и емоционална стойност. Добре обмисленият подарък може да създаде трайни спомени, докато парите няма как да предизвикат същото чувство.
За да запазим празничния дух, може да помислим за креативни начини да дадем пари - като например да ги включим в празнична картичка със специална бележка или заръка, да ги опаковаме старателно със снимки на любими за детето неща, за които то мечтае и спестява и пр.
- Могат да бъдат управлявани лошо
Без подходящо напътствие или изградени финансови навици децата могат да изхарчат парите си импулсивно за незначителни неща, пропускайки възможността да научат ценни финансови уроци. Или обратното - детето може да се почувства притиснато от отговорността да вземе разумно решение за парите си и това вместо забавно да бъде стресиращо.
- Има риск от сравнение
Ако няколко деца получават пари, особено при по-големи семейни събирания, те може да сравняват своите суми, кой какво им дава и това да породи чувство на неравенство или конкуренция. Трябва да имаме предвид такива обстоятелства и да се съобразим с тях, когато избираме пари вместо подарък.
- Може да не съответстват на семейните ценности
Коледа е на първо място семейство и сплотеност. Децата обичат подаръците и изненадите, но ако искаме да избягаме от това фокусът да е върху даването и размера, а акцент да бъде вниманието и личното отношение, парите няма да са в помощ.
Ако търсим баланс, може да се насочим и към хибриден модел, при който имаме малък символичен подарък с по-скоро сантиментална стойност, който да даде мигновеното удовлетворение и усещане за обич, и към него добавим пари за по-големите и дългосрочни желания.
Когато имаме за цел да използваме паричния подарък като учебен инструмент, трябва да сме готови да насочваме детето в тяхното управление и в изграждането на навици по бюджетиране, спестяване и разумно харчене.
Даването на пари като подарък дава възможност на децата да правят избор, насърчава отговорността и започва важен разговор относно вземането на финансови решения. Той осигурява осезаем начин за децата да разберат абстрактни понятия като спестяване, харчене и инвестиране. Вместо просто да се наслаждава на играчка в продължение на няколко седмици, детето може да научи уроци, които остават за цял живот. И само да си набави точно това, за което мечтае.
Как да превърнем паричния подарък в урок по финансова грамотност?
- Помислете за празнична презентация
Парите не трябва да са скучни. Представете паричния си подарък по креативен начин - със загадка, писмо, vision board с любими за детето неща и пр.
- Въведете финансовите концепции
Възползвайте се от тази възможност, за да обсъдите трите основни употреби на парите:
- Спестяване: Заделяне на пари за бъдещи цели.
- Харчене: Използване на пари за непосредствени желания или нужди.
- Даряване: В помощ на други, в подкрепа на каузи, които го интересуват.
- Поставете заедно цели
Помогнете на детето си да постави цели за това как иска да използва парите. Може би искат да спестява за по-голяма покупка, да похарчи част за празнични лакомства или да дари за благотворителност. Записването на тези цели прави процеса по-целенасочен и помага на детето да разбере силата на планирането.
- Създайте бюджет
След като целите са определени, насочете детето си към съставянето на прост бюджет, в който опише останалите си източници на доходи (джобни, други поводи за подаръци, лично изкарани пари, стипендии). И обсъдете тяхното разпределение във времето.
Използвайте визуални средства като буркани или пликове, за да разделите парите и да подсилите идеята за разпределяне по пера и цели.
- Направете го практически
Проучете заедно цените на мечтаните от детето покупки - като посетите магазин или разгледате сайтове. Насърчавайте детето периодично да проследява докъде е стигнало в постигането на тази цел и да прави план за следващи стъпки.
За по-големи деца разширете разговора с теми за инвестиции. Обяснете какво е сложна лихва, как инвестирането може да увеличи парите ни във времето. И ако проявят интерес, обмислете да направите заедно малка инвестиция, която да проследявате и обсъждате.