#Kнигaтa нa Джopдж Caмюeл Kлacън "Haй-бoгaтият чoвeĸ във Baвилoн" е публикувана през 1926 г., но мъдростите и съветите от 10-те притчи за парите и богатството, представени в нея, остават актуални и до днес.

Популярността на книгата вероятно се дължи и на факта, че е написана в увлекателен и лесен за разбиране стил. Централният герой Аркад е беден писар, който става най-богатият човек във Вавилон, следвайки прости, но мощни навици за пари.

Кои са най-важните съвети от книгата?

ПРАВИЛО ПЪРВО: Започнете да пълните своята кесия

"От десетте монети, които пускате в кесиите си, вадете само девет, които ще харчите за нуждите си. Тънката кесия веднага ще започне да дебелее."

Заделяй поне 10% от дохода си е популярно правило в разпределението на бюджета. В началото тази сума е незначителна и мнозина, разглеждайки именно размера на месечното спестяване, се отказват в самото начало. Казват си "с тях или без тях, няма да забогатея". Когато обаче това се превърне в устойчив навик и разбиране за управление на личните финанси, малките, но постоянни натрупвания водят до качествени резултати.

От една страна, това е чисто математическото натрупване на спестявания във времето. От друга, е полезният навик да заделяме за бъдещите си цели и утрешното си аз. От трета, този навик ни мотивира да търсим по-добри начини да управляваме парите си, да задълбочаваме познанията си в сферата на инвестициите, за да караме тези спестени средства да работят.

ПРАВИЛО ВТОРО: Контролирайте своите разходи

"Някой печели повече, някой по-малко. Но кесиите на всички ви се оказаха еднакво празни."

В представянето на това правило авторът обръща внимание на това как с увеличаване на дохода, неусетно растат и нашите разходи - искаме по-скъпи и качествени вещи, повече пътувания, по-луксозна кола, по-добро образование за децата си... И това е нормално - нали за това се стремим към повече. Но когато това се случва, не бива да забравяме да държим разходите под контрол. И да помним разликата между нужда и желание.

Колкото и пари да печелим, желанията ни винаги ще растат и ще са по-големи от възможностите ни. Затова в тяхното удовлетворяване винаги на първо място трябва да поставяме желанието да увеличаваме своите спестявания, инвестиции и активи.

ПРАВИЛО ТРЕТО: Умножавайте богатството

"Монетите, натрупани от спечеленото, са само първата крачка по пътя към богатството. А тези доходи, които те донесат, когато започнат да работят, вече ще са тухлите на вашето богатство."

Парите нямат функцията да съхраняват стойност и да увеличават стойността си във времето. Ето защо ако само трупаме спестявания, това няма да ни направи състоятелни. Инвестирането на спестеното в активи, които могат да увеличават стойността си и/или да носят допълнителен доход, е начинът да накараме тези наши спестени пари да работят.

ПРАВИЛО ЧЕТВЪРТО: Пазете своето богатство от загуби

"Струва ли си изкушението от сладки обещания за високи лихви, когато интересите на вложителя могат да пострадат? Разбира се, че не. Ще трябва да заплатите риска с капиталите си."

Това е нещо, което доста често неопитният инвеститор пропуска. Да оцени риска от дадена инвестиция. А колкото по-висока доходност или печалба обещава дадена инвестиция, толкова по-голям е рискът да загубим всичко. Схеми за бързо забогатяване, ненадеждни инвестиции, заемане на пари без подходящи гаранции - всичко това звучи изкушаващо, но всъщност може да ни отдалечи от представата за трупане на богатство.

Правило трето не работи в посоката, която очакваме, без спазването на правило четвърто. Това означава разумни и добре обмислени инвестиции и поемане на калкулиран риск, който осъзнаваме и разбираме.

ПРАВИЛО ПЕТО: Станете собственик на собствен имот

Книгата разглежда имота, дори и този за собствено ползване, като инвестиция, която увеличава своята стойност във времето и намалява разходите. В тази притча най-богатият човек във Вавилон посочва, че за всеки една от основните цели в трупането на богатство трябва да бъде закупуването на собствен дом.

Това правило подчертава значението на собствеността върху жилище като начин за изграждане на богатство, но в историята не се описват конкретни препоръки и детайли относно това кога и как да планираме покупката, какъв кредит можем да си позволим, как да оценим перспективите пред закумения имот - все важни фактори, които трябва да имаме предвид за взимането на успешно и правилно решение.

Месечните ипотечни плащания може да са подобни на наема като размер, но да допринасят за притежаването на актив, а не просто за покриване на разходи за живот. Това е вярно, доколкото сме се насочили към покупка в рамките на бюджета си, гарантирайки, че ипотечните плащания са управляеми.

Напълно платеният дом премахва големи разходи, осигурявайки стабилност, а с течение на времето недвижимите имоти имат тенденция да увеличават стойността си, превръщайки дома във финансов актив. Това е вярно, доколкото сме избрали правилно и сме оценили местоположението, характеристиките на жилището и бъдещия потенциал относно цената.

ПРАВИЛО ШЕСТО: Осигурете доход за в бъдеще

"Навреме осигурете достойната си старост и се погрижете за достойното съществуване на семейството."

Финансовата сигурност не се отнася само до настоящето - тя е и до осигуряване на стабилно бъдеще. Често очакваме някой друг да се погрижи за нас - партньорът, децата, държавата. Но кой по-добре може да помисли за собственото ни добруване на старини, от самите нас... на младини.

Това правило подчертава важността на финансовото планиране за осигуряване на стабилност, когато вече не сме в състояние да работим.

Работата и бизнесът може не завинаги да осигуряват стабилен доход, а преходът към пенсиониране, ако искаме да запазим стила и качеството си на живот, изисква добра "финансова възглавница". Инвестирайте в различни класове активи, за да увеличавате във времето вашата възглавница. Създайте пасивни потоци от доходи - от имоти под наем, дивиденти от акции или страничен бизнес, които могат да продължат, дори ако вие не сте активно ангажирани. Вземете застраховка, която да ви защити в случай на извънредни ситуации - болести, инвалидност и пр. Създайте фонд за спешни случаи, като заделите сума, равна на поне 6 месеца разходи за живот в ликвидна сметка.

ПРАВИЛО СЕДМО: Усъвършенствайте умението да печелите

"Всеки, който усъвършенства своето майсторство, след време сменя и профила на работата. От калфа става собственик и вече другите работници зависят от него, както някога самият той бе зависим."

Както непрекъснато усъвършенстваме знанията и уменията си в работната сфера, за да се развиваме, да сме в крак с промените и да ставаме по-добри, така и при управлението на личните си финанси и личното си богатство, трябва да отделяме време за развитие и учене. Личното и богатство и неговото управление изисква не по-малка грижа и внимание от останалите ни професионални ангажименти.