#Вече над 25 години Dir.bg е медията, която представя по най-вдъхновяващия и красноречив начин, но и с креативен почерк онези, които създават, проправят брод и изграждат картата на бъдещето в обществения ни живот, политиката, бизнеса, изкуството, науката, иновациите - онези мъже и жени, чиито опит и път са не просто стимул, но и трансформират света ни, отваряйки прозорец към различното, революционното дори.

Сега дръзваме да създадем капсула на времето с поредицата ни "Истории от бъдещето", в която повече от 20 изключителни мъже и жени ще разкрият пред Dir.bg личния, професионалния си и творчески път.

Истории, които прозират в бъдещето и така променят настоящето с всяко свое действие. Прекрачете с нас в пътешествието, което разкрива смисъл, дава надежда и ражда бъдеще.

В поредната история ви разказваме за д-р Ивелина Геровa - председател на "Българска Асоциация по Андропауза и Менопауза. От години нейна мисия е да информира хората по тема, която все още е табу в България - менопаузата при жената в зряла възраст.

Какво Ви насочи и вдъхнови за поставянето на подобна цел?

"Както често се случва, в основата на интереса и мотивацията ми за работа в областта на менопаузата, стоят личните преживявания. Когато започнах да навлизам в периода на перименопауза, с озадачение установих, че "триковете", които имам относно бързото сваляне на няколкото натрупани килограма през зимата или възстановяването на нивата на енергия след изтощителна седмица, вече не работят. Освен това се появиха някои неспецифични симптоми като събуждане в 3 ч. през нощта, болки в ставите, променливи настроения, промени в цикъла, които ме разтревожиха и накараха да се замисля по-детайлно какво се случва с тялото ми, защо не мога да контролирам промените, как да преминавам по-леко през ежедневието си и изобщо как да задържа моето си "Аз", което някак ми се изплъзваше..."

Така д-р Ивелина Герова започва да търси информация, в социалните мрежи попада на чуждестранни специалисти, които говорят по темата и напътстват дамите в този процес на промяна. Когато започва да търси специалист в България, към когото да се обърне, за да я ориентира какви специфични изследвания да си направи, какво да промени в храненето, режима на движение и всичко останало - оказва се, че няма такъв.

"Тоест, ако жената няма някакъв специфичен гинекологичен или ендокринологичен проблем, заради който да потърси конкретен специалист, няма лице, като да разясни процесите, които се случват в женското тяло, да даде съвет какви изследвания да се направят, да насочи към определен специалист за консултация, да назначи режим на прием на хранителни добавки или да даде съвет за храненето. Разбрах от личен опит, че жените във възрастта 40-60+ са поставени в ситуация сами да търсят решение за оплакванията си, да обхождат различни лекари и да чуват как нищо им няма, това е от "критическата" и трябва да търпят докато премине. Да търпят добре, но колко време? 5-10 години? И как през това време да се грижат адекватно за семейството си, да градят кариера, да поддържат връзката с партньора и да бъдат физически активни, за да изглеждат перфектно?"

Някак спонтанно тази роля става част от живота на д-р Ивелина Герова, която споделя опита, който има като лекар и натрупаните допълнителни знания относно менопаузата, за да помага на дамите да преминават по-леко през прехода към менопауза, оставайки социално, професионално и физически активни в периода отвъд спирането на цикъла.

Пътят на д-р Герова започва от Горна Оряховица, преминава през Езиковата гимназия във Велико Търново, Медицинските Университети в Пловдив и Варна и корпоративния свят, за да я отведе до практиката и работата ѝ в Българска Асоциация по Андропауза и Менопауза.

"Аз съм от поколението, което израсна в "зрелия социализъм", и което преживя идването на демократичните промени точно в края на своето средно образование. Получи се така, че уроците, с които ни подготвяха за живота извън училище изведнъж се оказаха неприложими. Ние сме поколението, което преживя и прехода от аналоговата ера към дигиталната, замени аудиокасетата с диск и Spotify, научи се да се доверява на технологиите освен на записките в тефтера, и да бъде конкурентоспособно на по-новите поколения като постоянно придобива нови умения".

Някои уроци д-р Герова преповтаря все още. Мисли, че житейските ситуации са това, което ни шлайфа така, че ставаме все по-адаптивни и да се вписваме в новата среда.

"Важно е да уважаваме хората около себе си - техният труд, постоянство, упоритост, изобретателност, любопитство към света и хората. Важно е да запазим и желанието да сбъдваме мечтите си"

Всички жени, които са играли роля в живота на д-р Герова, са нейни ментори и примери.

"Било то в положителен или негативен аспект, те са ми дали възможност да оформя мирогледа си и да работя върху определени черти в характера и поведението си. Общувам, както с много по-млади от мен жени, така и с дами в своята златна възраст - и това ми дава възможност да погледна по-отгоре на житейския континуум и да видя как емоционалността и категоричността на младостта преливат в мекотата и компромисността на зрялата възраст. И това ме учи все по-прецизно да подбирам думите, емоциите, хората и битките в живота си".

Снимка: Личен архив

Според д-р Герова, на върха в пирамидата на ценностната система за Жената на Бъдещето остава автентичността. Векове наред жените са идентифицирани със семейството, от което произхождат или със съпрузите си, посвещавали са живота си да бъдат съпруги, майки, да отговарят на очаквания свързани с това как трябва да мислят, как да се държат и говорят, за да не накърняват репутацията на мъжете до себе си.

"Автентичността има една важна характеристика - осъзнатост. Искам да виждам Жената на Бъдещето като личност, която е наясно със своите ценности, вярвания, мотивация, силни страни и страни, които да развива. Да изразява своята същност свободно, да има смелостта да се противопоставя на предразсъдъците, да живее в баланс на ума, духа и тялото".

В този ред на мисли, може ли да съществува Бъдеще без табута по теми като менопаузата и възрастта?

"Да и искам това да е обозримо Бъдеще. В последното десетилетие сме свидетели на това как много табута относно пола и сексуалните предпочитания се вдигат. Обществото узрява за това да "позволи" на всички свои членове да изразят себе си по начин, който харесват. Това със сигурност е дълъг процес, не можем да разбием стереотипи, насадени с векове в рамките на няколко години. Но също така процесът е необратим и ние трябва да бъдем будни и пластични, за да вдигнем табутата в собственото си съзнание, преди да тръгнем да рушим табутата в обществото"

Предстои ни да се сблъскаме с много митова, казва още д-р Герова. Най-големите са по отношение на зрелостта.

"На първо място - че "животът" свършва след една определена възраст. Много често дами, които идват в кабинета казват - животът ми свърши, защото съм в менопауза. Няма как животът да свърши, само защото цикълът е преустановен. Напротив, това е време, в което жените отвъд своите репродуктивни години могат да се отдадат на отдавна отлагано хоби, да променят кариерния си път, да започнат да се грижат за здравето си по-активно, да развиват нови умения"

На второ място - че хората на средна възраст не са активни. Мит, който все по-често бива разбиван глобално в социалните мрежи.

"Интересен факт е, че поколението, което сега навлиза в своите 50+ години (така наречените silver foxes) е много по-различно от поколенията преди и поколенията след тях. Според социолозите, това е най-образованото поколение, което навлиза в този си период с висока покупателна способност и мотивация да се грижи за здравето си, за да бъде възможно най-дълго време професионално и социално активно. Това са хора, които активно спортуват, имат осъзнатост по отношение важността на храненето, търсят хранителни добавки, които да им помогнат да запазят добрата си форма, интересуват се как да предотвратят социално значими заболявания свързани със средната възраст"

Третият мит, който разбиваме с д-р Герова е, че вече нищо не ни носи радост, защото сме видели и преживели много.

"Психологичните проучвания показват, че физиологично в периода между 40 и 50 години хората имат най-малко усещане за щастие. Това е така, защото в живота на човек в този период започват редица промени - порасналите деца напускат семейството, налага се да се грижим за възрастни родители, напускат ни любими хора, правим равносметка на това какво сме постигнали в живота, дали сме успели да реализираме мечтите си..."

Добрата новина, обаче, е, че след навлизането в 50-те години, усещането за щастие рязко се подобрява, и оттук до края на живота нараства рязко. Това е свързано с осъзнаването, че много малки неща всъщност ни карат да се чувстваме добре, и ако имаме сетивата да ги чувстваме, очите - да ги видим и ушите - да ги чуем, можем да се наслаждаваме от сърце на прекрасните неща, които светът ни предлага, казва още доктор Герова.

Занимавайки се с бизнес от години, тя е изградила ясна йерархия за най-важните качества на жената в напредничавия свят.

"Мисля, че основните качества, които трябва да притежава един предприемач са едни и същи, без значение дали е мъж или жена - стратегическо мислене, да умеят да предприемат действия, да комуникират и да развиват партньорски отношения, да привличат съмишленици. Жените обаче могат да използват като "тайно оръжие" по-силно развитата си интуиция, емпатията като средство за привличане и задържане на съмишленици, креативност, способността да балансират между много и разнопосочни задачи".

Самата тя е ставала свидетел на това как добри професионалисти жени стават обект на предразсъдъци:

"Тя няма да може да се отдаде пълноценно на работата/проекта, защото има малко дете вкъщи."

"Той/тя няма да пожелае да направи тази промяна, защото вече 20 години е свикнал да работи едно и също."

"Младите хора са по-мотивирани да научават нови неща, да работят с новите технологии, са по-креативни... "

"За щастие виждам много примери около себе си, които доказват, че нито възрастта, нито рутината са пречка, ако човек има вътрешната мотивация да се развива и да постига нови цели. Относно табутата - в момента дори в работата си с БААМ по инициативата "Менопауза на работното място" срещаме отпор от някои мениджъри с думите - това е доста деликатна тема, едва ли е уместно да говорим за менопауза на служителите..."

Андропаузата също е тема табу.

Може би е още по-онеправдана тема и от менопаузата. При нея също има много стигми като например това, че мъжете на средна възраст си купуват нови коли или си намират по-млади жени.

"Почти никъде в публичното пространство не се дискутират темите, че мъжете също изпитват симптоми много сходни с тези на жените на средна възраст, че рискът им от инфаркт, инсулт, диабет, онкологични заболявания, депресии нараства многократно с намаляване нивото на тестостерона. Рядко се коментира и темата как партньорите в една връзка преминават през тези етапи, доколко имат разбирането какво преживява другия на физическо или психологическо ниво, защо се появяват пукнатини в интимните отношения, къде и как да потърсят помощ".

За трудни моменти, като гореизброените, д-р Герова открива мотивация в персийката поговорка "И това ще мине...".

"Това кратко изречение всъщност е универсален код и в трудни, и в щастливи моменти. Помага ми да запазвам самообладание и трезва мисъл, когато съм силно негативно афектирана или много превъзбудена от щастие. Успокоява ме, че трудното рано или късно ще премине, както и че силните моменти също не траят вечно - и трябва да имаме търпението и мъдростта да се подготвим за моментите отвъд тях".

Защото дори в баланса се прокрадват страхове, обвързани с Бъдещето. За своето бъдеще, д-р Герова се опасява относно времето и силите - дали ще ѝ стигнат да направи всичко, което планира...

"Страховете ми за Бъдещето на света са обвързани с това натрапчиво и вечно желание за власт и измамното усещане за ненаказаност, които могат да унищожат вековните усилия на човечеството да изгради среда, в която да отглежда здраво и щастливо поколение"

Снимка: Личен архив

До огромна степен нашето успешно развитие в различните сфери зависи от точно тази среда, но и от личната настройка.

"Няма кой да бъде по-мотивиран от самите нас да постига нашите цели. Ако всеки човек не постави себе си като приоритет и не работи за собственото си развитие, няма как външни фактори да постигнат неговите цели. Да, средата и хората, с които се обграждаме и общуваме могат да помогнат много - харесвам заключението, че всеки е средноаритметично на качествата и мотивацията на петимата хора, с които най-често общува. Но въпреки това, отговорността за развитието и постигане на целите е само и единствено на индивида", казва още д-р Герова.

Говори често за информираността като основно оръжие дори в битката за нашето здраве и благоденствие. Това се отнася не само по здравните въпроси, но и за начина ни на живот и хранене.

"Мисля, че най-голямата грешка, която допускаме в ежедневието си е, да смятаме, че можем да си позволим да отложим грижата за себе си. Ще започна диета от понеделник, ще тренирам от 1-во число, нека да свърша с този проект и ще отида на лекар, нека да пораснат децата и ще се занимая с любимото си хоби... И не осъзнаваме, че грижата за здравето - физическо и психично е процес, който трябва да се случва всеки ден. Всеки ден, години наред трябва да правим нещо, което ще ни доближава до заветната цел да бъдем здрави и активни дълго време".

"Ние сме това, с което се храним" е по-актуална отпреди, казва още лекарката. Причината е, че индустриализацията в производството на храни, нарастващият брой на населението в света, свободното движение на хора и стоки постави пред нас предизвикателства, с които предишните поколения не са се сблъсквали. В съвременната действителност за обществата липсата на храна вече е непознат проблем.

"Напротив - предлагането е свръх възможностите ни да се насладим на всички видове вкусни неща, които се произвеждат. В същото време, все повече научни доказателства алармират, че небалансираното хранене е в основата на редица заболявания като често водят до ранна инвалидизация и намаляват преждевременно продължителността и качеството на живот. Вече знаем, че редица онкологични заболявания, диабет тип 2, сърдечносъдовите заболявания, ортопедични проблеми и други, се свързват с незнанието как или нежеланието да се храним спрямо нуждите на организма. Хранителните вещества, които приемаме с храната са образно казано тухличките и елементите, с които изграждаме тялото си. Как можем да имаме здрави основи или стени, ако използваме некачествени материали? По тази аналогия, за да изградим здрави тъкани, органи, кости, имунна система, хормони, метаболитни процеси и др, ни е изключително важно какво е качеството на хранителните вещества, които въвеждаме в организма си"

Наред с всемира, всеки от нас трябва да полага грижи и за мира си отвътре. Като емоционален човек, д-р Герова се бори с невъзможността да контролира емоциите си, за да заеме позицията си на наблюдател, полезен за себе си и хората наоколо.

"Помагат ми много различни медитативни практики, четенето на книги свързани с личностно развитие, вслушвам се в обратната връзка на хората, чието мнение ценя, опитвам да не искам всичко на всяка цена".

Парадоксът е, че сред най-големите проблеми пред жената, с които Тя ще трябва да се бори в Бъдещето, остава тази емоционалност.

"Макар, че има нужда от овладяване, тази душевност, емоционалност и креативност в света, доминиран от технологии е важно да бъде запазена. В борбата за равноправие с мъжете, жената не бива да губи онова, което я прави неповторима - емпатията, грижовността, нежността..."

Жената на Бъдещето е уверена, емоционално интелигентна, равнопоставена, ценена. А мисията на доктор Герова е да ѝ помогне да премине леко през периода на своята златна възраст. Като една красива сребърна лисица да се наслаждава на професионално и физическо дълголетие и здраве.

Данните показват, че жените на пазара на труда в България представляват около 49% от всички заети лица, а от тях около 50 % са на възраст 45-60 години. Това означава, че една огромна група жени са поставени в ситуацията да изпълняват своите трудови задължения, докато се борят със симптомите на пери- и менопауза. А те понякога могат да бъдат много тежки и да нарушават качеството на живот на дамите - нарушенията в съня и тежкото недоспиване, наддаването на килограми, проблемите с паметта и концентрацията, промените в менструалния цикъл, мигрените, горещите вълни са само част от почти 70 симптома, които се свързват с промените в хормоналните нива.

"Затова, ние от БААМ решихме да стартираме инициатива "Менопауза на работното място", с която да помагаме както на жените, така и на техните работодатели да създадат една инклузивна и благоприятна среда, в която тези жени да намерят подкрепа и разбиране. Много съм щастлива, че намерихме съмишленици в лицета на компании като Нестле България, Метро Кеш енд Кери, Фантастико Груп, АДМ - Разград, с които през 2023 година проведохме над 15 семинара за служители. В момента подготвяме семинари и с други големи работодатели и постоянно увеличаваме партньорите си. Започваме организирането на събития за дамите под надслов "Здраве Без Пауза", на които експерти в различни области ще им помагат да намерят адекватна помощ. Благодарна съм на Община Варна, която беше първата община, която ни подкрепи и с тях работим по първото голямо събитие в морската столица".

Наред със своята лична мисия, д-р Герова се изправя и пред най-голямото предизвикателство в ежедневието си - липсата на време.

"Невинаги успявам да свърша всичко, което съм планирала в рамките на 24 часа - да обърна внимание на всеки и всичко- Опитвам се да не правя компромис само с времето за семейството, но признавам, че и там понякога съм им в дълг. По отношение на работата се сблъсквам с неразбирането от страна на някои колеги за важността на темата за здравето в периода на менопауза, подценяването на оплакванията на жените, пренебрежителното отношение тип "ами така е в менопаузата, търпи и ще мине". Друго предизвикателство е ниската информираност на самите жени относно промените, които настъпват в тялото им, и съответно незнанието какво да изискват като информация и грижа от здравните специалисти. Благодаря на медии като Dir.bg за отвореността към темата - през 2023 година това беше една от първите медии, която започна разговор по темата за менопаузата и съм щастлива, че отново давате възможност да се говори по нея пред огромната ви аудитория"

Мечтае след себе си да остави един урок, който да бъде приложим в живота. Да помогне за изграждането на обществена среда, в която жените са оценявани спрямо знанията, уменията и потенциала, който имат, а не спрямо възрастта или периода от живота, в който се намират. Искам да допринеса за премахването на стигмата "менопауза", както и да изградя място, където дамите ще получават адекватна превенция, медицинска помощ, психологична помощ, коучинг.

Учи децата си с пример, а не с думи. Да имат мечти. Да се борят за тях, дори да приличат на вятърните мелници на Дон Кихот. Да разберат, че щастието е път, а не момент и че трябва да направят пътя към момента незабравим. Да поставят грижата за здравето си като приоритет номер едно. Да бъдат благодарни - на себе си, и за всичко което имат, и което нямат. Защото успехът е да постигнеш мечтите и целите си без да правиш компромис с ценностите си. Да постигнеш неща, които дори сам не си предполагал, че можеш да направиш. Да бъдеш удовлетворен и горд със себе си, но и да си запазиш уважението на хората, които цениш по пътя към този успех.

Това е простичката философия за живот на д-р Герова, която се оказва сложна за изпълнение. Тя се базира на вярата, че и това ще мине, че това, което е предназначено за теб - ще те намери, че имаш всичко, което ти е нужно, за да бъдеш щастлив!