#Първо загина нощният живот в градчетата. Измъчвани от кризите, разходите за живот, променящите се нагласи, нощното излизане в по-малките градове на Великобритания, Испания, Германия, Франция, Италия, САЩ, Канада, Япония, Австралия се оказа обречено... Такива бяха прогнозите още в края на лятото през 2023 година. През май 2024 година, прогнозата за глобална, бавна, дълга смърт на градския нощен живот застигна като зараза и мегаполисите. Но дали онзи луд, нощен живот до малките часове ще ни липсва, когато го няма?
Часът е около 21.30. София, края на юли. Онзи момент след жегите през деня, в който можеш да седнеш спокойно на открито с приятели и да се насладиш на лятото в града. Готов си да прекараш няколко часа в сладки приказки на открито, защото климатикът в офиса или в хола буквално продухва главата ти в затвореното помещение. Ето го, пристига сервитьорът. Надеждите колабират. Той просто ти казва, че ако не поръчаш до 21:45 ще останеш без вечеря, а ако се забавиш още малко - и без питие.
"Като банките сме. Затваряме кухнята в 22 часа, барът в 22.30. Последни напитки и 23.30 пряко сили заключваме. Трябва да си щадим персонала", обянсява ми мъжът, който се оказва и собственик на заведението. Същото е положението с денонощните пицарии около бул. "Витоша" и "Ал. Дондуков", по ул. "Шишман", Петте кьошета... Дори Хамбара бе заключен в 1:00...
Всики затварят около 0:00. Доставките до дома приключват в 22.30.
Няма ги вече легендарните градски ресторанти и барове, в които създавахте спомени много след полунощ...
Но този път не е само у нас. Не сме само ние "прецаканите".
Не е само в София. Не е просто в България. Глобално е.
Минава полунощ в събота в Сохо - легендарният парти квартал. Денонощният магазин е един от малкото бизнеси, които все още работят. Пъбът срещу него затяга кранове, персоналът на близкия ресторант подрежда столове, а последният влак за югоизточен Лондон тръгва след 15 минути. В Камдън - лондонският квартал, известен със своята музика на живо, оживен пазар и контракултура се размина с неотдавнашното предложение за удължаване на работното време за заведения, дори ако всяко от тях се разглежда индивидуално. Възраженията са от страна на полицията и Асоциацията на жителите, цитирайки страх от повишена престъпност и шум.
Това убива нощния живот. Убива инвестициите. Страничният ефект е ограничаването на работните места, ограничаването на веригата за доставки и прекъсва цялата мрежа в ресторантьорския и увеселителен бранш.
Ситуацията е същата и извън центъра на Обединеното кралство.
В Берлин — все още номер 1 в света, известен със своята клубна сцена и сравнително хлабавите правила — заведенията едва започват да се възстановяват от една от "най-лошите си години" - 2023 г. Броят на туристите все още е слаб в сравнение с преди пандемията, инфлацията ужили индустрията и хората харчат все по-малко, според Луц Лайсенхенрих, създател на базираната в Амстердам консултантска компания за индустрията на нощния живот VibeLab.
В Барселона - градът на безкрайния празник, най-известните барове край La Rambla приключват с обслужване на клиентите около 23:00, а на вратата застава bouncer, защото заведението е претъпкано още от 21:00 ч. Всякакви опити да те приютят някъде са неуспешни, защото персоналът приключва отчета си и спира касовите апарати. Успяваме да се набутаме за 40 минути в London Bar, където сме споходени от съдбата на Пепеляшка - да се приберем преди 0:00.
Белград, който оглавяви класацията на Lonely Planet тази година за град номер 1 в света също не е това, което беше
Причината не е само пандемията. Две войни също хвърлят стабилна сянка върху ситуацията. След като инвазията на Русия в Украйна докара финансова криза в Германия, растящите социални разделения около конфликта в Газа изостриха положението и на клубната сцена в Берлин вероятно повече, отколкото във всеки друг град. Една четвърт от собствениците на заведения се питат къде ще се окажат след 12 месеца, ако ситуацията не се подобри. И все пак за Берлин има надежда - въоръжен с изследвания и подобрени данни, Берлин публикува холистична нощна стратегия през юни, която за първи път включва заинтересовани страни от градската управа. Подобни усилия се правят в десетки градове от - от Сидни до Мелбърн, от Богота до Токио.
Налице са признаците на нарастващ апетит за повече подкрепа и координирано управление на живота след залез слънце.
По-трайна и екзистенциална заплаха за нощния живот обаче е рязкото покачване на наемите и стойността на имотите.
"Градове като Ню Йорк, Париж, Лондон вече не са достъпни. По-малки градове като Нешвил, Тенеси, отвъд Океана, са буквално превзети от корпорации, докато музиканти и местни ресторантьори губят своите локации, студия и договори за наем", казва още Луц Лайсенхенрих.
За тези, които не са изтласкани в периферията, обичайните пречки включват проблемите с достигането до клуба - липса на транспорт от 1 и 5 сутринта, строгите правила за шума, опасенията за безопасността и стигма.
Сидни все още се отърсва от въздействието на така наречените закони за блокиране между 2014 г. и 2021 г., които в отговор на насилието, свързано с алкохола, забраниха на фирмите в централния бизнес район да приемат нови клиенти след 1:30 сутринта и наложиха различни ограничения върху продажбата на алкохол . Това е намалило около 16 милиарда долара годишни приходи от икономиката на града и е довело до затваряне на 176 заведения, според доклад на VibeLab.
След като успешно лобираха пред японското правителство през 2015 г. да отмени прословутия закон за забрана на танците след полунощ, защитниците на нощта разработиха съвместно стратегии за укрепване на предложенията за туристите и също така са готови да съветват правителството на Токио относно политиката за нощен живот. Разговорите започнаха през май.
Парадоксално гладът за музика на живо, социалните развлечения и продуктивността на артистите е нараснала главоломно.
"Хората все още излизат , но сега са много по-придирчиви", сочат проувания в различните мегаполиси.
Посещението на нощни клубове и барове непрекъснато намалява през последните няколко години. Нощните клубове фалират наляво и надясно. Огромен е спадът в броя на баровете. Тази тенденция не е само за Съединените щати и Обединеното кралство, а за всички части на Европа.
Налице са редица тенденции, които оказват влияние върху упадъка на градския нощен живот.
Едната е възходът на културата "остани си у дома"
Скорошно проучване, поръчано от един от големите играчи във винопроизводството в глобален мащаб, установи, че почти половината (47%) от милениалите и 61% от поколенията GenX и Boomers предпочитат да пият вино у дома, отколкото на социални събирания, ресторанти или винарни. Проучването установи, че само 3% посочват баровете като любимо място за среща с приятели. Друго проучване от yPulse установи, че почти 3 от 4 (73%) от 18-33-годишните са съгласни на уикенд у дома, вместо събота вечер в клуб.
Защо да не го правим, всъщност, ако технологиите са ни улеснили до такава степен, че да имаме всичко вкъщи?
Комфортът на мебелите, устройствата, озвучаването., социалните медии, доставката на храна от ресторанти...
Не само опции за консумация и забавление, но и за общуване. Не е съвсем същото като социализацията лице в лице, но е добра алтернатива.
Безброй проучвания показват, че вече не избираме нощните клубове, освен ако не сме канени на специални поводи, като ергенски/момински партита, конкретно участие, и др. събития
Има две причини хората да спрат да посещават клубове или да намалят излизанията си - че имат по-добри и евтини начини да се забавляваш по свой вкус и невъзможността да водят разговор в клубовете.
Днес технологично активираното домашно развлечение е нов мощен конкурент на нощния живот. Ако баровете и заведенията искат да са конкурентноспособни, трябва да повишат качеството на всички аспекти на изживяването при посещение, особено на храната, напитките, обслужването и акустиката, ако искат да продължат да привличат бързо развиващия се потребител.
Проучване на британския вестник The Guardian установи, че 2/3 от милениалите казват, че нощувката в дома вече е за предпочитане пред вечерта навън. Те са единодушни, че в клубовете не е достатъчно приятно за комуникация. В края на дългата седмица искат да прекарат време с приятели и да се чуват един друг, вместо да си крещят в ушите заради силната музика.
Баровете губят своите клиенти по ред причини
Едната е, че вече не е нужно да ходите на бар, за да се срещате с нови хора. Вече можем да прегледате която и да е социална мрежа, за да потърсите потенциален ухажор, а след това, ако всичко върви по план да се срещнете на приятно и безопасно място и на живо.
Когато хората на 20-30 години наистина излязат, те искат много повече от изживяването, което може да осигури един бар. Те са търсачи на приключения, жадни да усетят импулса на живота в автентично преживяване. Искат нещо невиждано, неповторимо, достойно за споделяне в социалните мрежи, вместо отколешното събиране в един и същи бар всеки уикенд. Те предпочитат да харчат парите си за незабравими преживявания. Искат да присъстват на събития, които не могат да се сравняват с предишния или следващия уикенд.
НАЙ
Новата мания на феновете на „Игра на тронове“ и „Домът на дракона“
Когато прането среща изкуствения интелект
Фей – уязвима и жестока
Орлин Павлов: Ако нямаше Фейсбук, нямаше да има негативизъм. Всеки щеше да си мрънка под носа
Обратно на училище: Джобните - кеш или в дигитален портфейл?
Обратно на училище: Джобните - кеш или в дигитален портфейл?
Фей – уязвима и жестока