Къщата на Клод Моне в Живерни
На 29 април 1883 г. Клод Моне се премества в Живерни. Там е зелената природа, която вдъхновява най-красивите му импресионистични картини.
Лавандуловите водни лилии, които се раждат в езерцето, цветята, в които той се влюбва, плачещата върба, която се вълнува от вятъра... Тази пищна флора, Клод Моне, изключително страстен към растенията, поддържа и развива до смъртта си през декември 1926 г.
Художникът е имал много на брой озеленители и градинари, благодарение на които успява да създаде Clos Normand и Jardin d'Eau - две градини с изключително разнообразие от растения, които приканват към фантазиите на неговото творчество.
Розови храсти, божури, водни лилии...
Това е истинско визуално и сетивно изживяване, което очаква посетителите, които са приканени да проникнат във въображението на художника. След разходката в градините, турът завършва в къщата на Клод Моне. Трапезарията е осветена в доминиращо жълто, докато кухнята, покрита с плочки Rouen, е изцяло синя.
Можете да видите и автентичната работилница на художника, която сега е превърната в хол - там се помещават реконструкции на най-известните му картини.
Къщата на Фрида Кало в Мексико
Минавате през Мексико това лято?
Среща на номер 247 Calle de Londres, в центъра на Coyoacán.
Там е La Casa Azul (Синята къща) привлича всички погледи и ще я познаете по многобройните опашки.
Причината? Тази превъзходна вила с ослепителна лазурна фасада по мексиканска традиция, помещава къщата музей на Фрида Кало, където тя е живяла в по-голямата част от живота си.
Семеен дом, закупен от баща й през 1904 г., след това разширен от Диего Ривера. Тя е родена там на 6 август 1907 г. и умира там 47 години по-късно.
Когато отворите вратите на Casa Azul, душата на Фрида е навсякъде. Влизате в сърцето на нейната работилница, където пигментите са внимателно подредени пред статива. Ще видите и слънчевата ѝ кухня, украсена с керамика - мястото е ставало свидетел на различни срещи с приятели, включително и прочутият ѝ съсед Лев Троцки, когото тя често е канила в дома си и с когото се твърди, че е имала страстна афера.
Градините са обитавани от кактуси и други екзотични растения. В спалнята, където e леглото, е поставена урна във формата на нейното лице, където е прахът й, има огледало - точно онова, в което Фрида, прикована на легло, се е наблюдавала, за да рисува прочутите си автопортрети.
Къщата на Салвадор Дали в Порт Лигат
Скритото съкровище на каталунското крайбрежие, град Порт Лигат, разположен на един хвърлей от Кадакес, съблазнява Салвадор Дали през 1982 г.
До смъртта на Гала през 1982 г. той живее в типична варосана къща, сгушена на хълма, която той преустройва в негов образ и подобие.
Място, което не е чуждо на екстравагантностите.
Дали превръща тази малка рибарска къща в сюрреалистичен лабиринт и я украсява с необичайни предмети, като бяло яйце, кацнало на покрива, или огромна плюшена мечка... Сега преобразена в музей, можете да видите множество произведения и лични предмети на художника, които са в диалог с видеоархиви, проследяващи историята на мястото.
Стаята на Винсент Ван Гог в Auvers-sur-Oise
Стаята в Auberge de Ravoux, където Винсент Ван Гог е живял от 20 май 1890 г., е празна. Там няма какво да се види, но има какво да си представите.
Оставайки непроменена оттогава, тази малка стая съдържа голяма част от историята за смъртта на художника, който е бил държан жив в ковчег, поставен на масата в трапезарията на хана. Място, изпълнено с емоции, което има за цел да бъде интимен музей в бъдеще, според желанието на Доминик-Чарлз Янсенс, президент на Института Ван Гог.
Къщата на Огюст Роден в Медон
През последните 20 години от живота си Огюст Роден се оттегля със съпругата си Роуз Бере в Медон, в разкошната Villa des Brillants, където е погребан.
Наблюдавана от статуята на Мислителя, вилата сега е музей, посветен на работата на скулптора, където може да се види красива колекция от скулптури, някои възпроизведени, така че да могат да бъдат докоснати от публиката.