#Един крокодил плени сърцата на българите. По-добре това, отколкото да беше извършил нещо класическо крокодилско. Като под извършил имаме предвид - изял. Всъщност се оказа, че на място като Ботунец дори най-съвършеният хищник на природата може да стане жертва и да трябва да бъде спасен.

Заради лоши условия на отглеждане в плитко корито с мътна вода, както и заради неясноти относно документацията и собствеността, влечугото на име Кроки бе иззето от човека, представящ се за негов собственик в Ботунец и закарано в зоологическата градина в София.

Междувременно животното стана суперзвездата на седмицата. В Ботунец може да има много неща, но малцина са очаквали да открият там крокодил в корито. Свидетели казват, че понякога дори го разхождали по тротоара. Веднага се връщам в детските си години, когато крачейки из София, съм си представял как от асфалтовата джунгла може изскочи някой звяр.

Като казвам звяр, нямам предвид типичните за 90-те дребни престъпници, пристрастени към пороците на епохата, които дебнеха да те джобят, или пък дебеловратите мутряги с ланци, гледащи страшно и сякаш принадлежащи на вид, различен от човешкия. Не, детското ми въображение, захранено от гледане на филми като "Годзила срещу Биоланте" и "Джурасик парк", фантазираше за софийска среща с наистина екзотично създание.

Крокодилите и алигаторите винаги са ми били в топ 3. И ето сега, десетилетия по-късно, едно влечуго намира своето място и размахва люспеста опашка измежду панелките и зле поддържаните тревни площи на широкия столичен периметър.

Кадрите с Кроки събудиха съчувствие към студенокръвното животно - това наистина не бяха условия за гледане на крокодил. Коритото с мътната вода, кварталните хора, които обясняваха, че той е дресиран от малък и за децата в Ботунец няма опасност...

Това определено бяха кадри ала Кустурица.

Разбира се, тези влечуги не са лабрадори или немски овчарки и не подлежат на опитомяване и дресировка. Освен това живеят много дълго и растат постоянно. Кроки в коритото в Ботунец действително звучи като сюжет на урбанистичен хорър с елементи на черна комедия. Кървав инцидент, който чакаше да се случи.

А сега се надяваме, че в зоопарка той ще се адаптира, ще се храни добре и то не със случайни граждани, връщащи се от запой и паднали до близкия бордюр, някъде из Ботунец.

Ако остане в софийския зоопарк Кроки може да се превърне в знаменитост и да бъде едно от рекламните лица на мястото. Разчитаме, че няма да има някой от Ботунец, който да се прокрадне в нощта и да се опита да върне влечугото в междублоковите пространства. Несъмнено Кроки ще липсва на местните, но те ще разберат, че е за негово и за тяхно добро.

А Кроки ни вдъхновява да насочим поглед към масивния културен отпечатък на тези влечуги. Освен това вдъхнови забавни конспирации. Дали наистина е крокодил или просто някогашно гущерче, което е прекарало твърде много време преди години в "Кремиковци" - класически холивудски сюжет. Не за "Кремиковци" конкретно, но за мутациите и трансформациите.

Още по-фантастично-комично звучи разказът, че Кроки всъщност е анимационната легенда Крокодилът Гена от плът и кръв. Само няма дрехи, акордеон, лула и други аксесоари. Засега.

Но Кроки също ще работи като крокодил.

Време е и за българска версия на австралийската класика Крокодилът Дънди. Този път с истинско влечуго от далечни земи, което преживява културен шок след като се озовава в България. Всъщност направо да снимат новото продължение на "Джурасик свят" в Ботунец. Стига с тези екзотични острови. Време е за сурова урбанистична реалност и източноевропейска естетика - тиранозаври и тираджии, птеродактили и пияници.

Кроки изглежда много симпатимен на репортажите и става нещо като талисман на усещането за абсурд в страната. Но се сещаме и за почти митичния крокодил Густав, за който се твърди, че е изял между 200 и 300 човека, и още е жив някъде в Бурунди. Той расте постоянно и е неуловим. Твърди се, че вече е огромен и е развил особено силен апетит към човешкото. Няколко игрални филма, както и документални поредици, са вдъхновени от легендата за Густав - най-опасният крокодил в света.

Ето този екземпляр не бихме искали да виждаме в Ботунец. Или в офиса. Или пред входа.

Засега Кроки не изглежда като влечуго, което иска да си отмъсти на човечеството.

А това включва и българите. Да се надяваме, че ще забрави за плиткото корито и ще се забавлява с новите си фенове. Кроки може да стане люспестия хищен инфлуенсър, от когото България се нуждае, без да го знае.