#Финансовата грамотност е тема, по която все повече ще се говори, но която остава все още в периферията на образованието. Финансовите уроци обаче не са само в класната стая, а могат да са част от ежедневието на семейството - когато дейности, ситуации и разговори биват адаптирани да се превърнат в ценни примери и възможности за придобиване на знания и умения.

От малки деца, които учат основите, до тийнейджъри, които се ориентират в сложни финансови решения - превръщането на финансовото образование в част от ритъма на ежедневието може да направи тези уроци увлекателни и запомнящи се, да помогне децата да развият здравословно отношение към парите и да са подготвени за бъдещите финансови отговорности, които ги очакват.

При най-малките

В ранна възраст целта е да се положат основите за разбиране на базови финансови концепции и ключови навици. Малките деца не са в състояние да разберат сложни финансови идеи, но могат да започнат да осмислят прости принципи чрез ежедневни дейности.

Например, играта на магазин, в която използваме измислени банкноти и монети, помага за разбирането относно функциите на парите, свързани с размяната на стоки и услуги. Какво означава цена, защо едно нещо струва повече, а друго е по-евтино, как пресмятаме стойността на покупките.

А включването на детето в реалното пазаруване за семейството би добавило още едно важно разбиране за тази възраст - относно разликата между нужди и желания и как да ги управляваме. Направете списък за седмичния си пазар заедно с детето, като обсъждате какво и защо включвате в него, обсъждайте в магазина своите решения и избори за една или друга стока. И обяснявайте "Не"-то на щанда с близалки.

Използвайте ясен и прост език. Може целенасочено да включвате основни термини като "купувам", "плащам", "спестявам" и т.н. в ежедневните разговори. Например, когато поставяме монети в касичка, "Спестяваме пари за по-късно".

От най-ранна възраст може да бъде представена и концепцията за спестяването - с голям прозрачен буркан или касичка, в която детето да трупа собствени пари, да следи как растат във времето и да обмисля своите първи цели.

При учениците

Началото на училищния живот е чудесно време да въведем по-сложни концепции за бюджетиране, спестяване и основно управление на парите.

Въведете джобните - лични средства, които ще помогнат на детето да създаде свой прост бюджет и да тества нагледно различни правила и концепции. Обсъждайте разходите и разпределението на парите във времето.

Развивайте разбирането за спестяване и цели. Помагайте на детето да поставя свои лични финансови цели и да ги следва - например, като спестяването на пари от джобните за любима вещ. Проследявайте заедно напредъка и обсъждайте.

Обяснете концепцията за лихвата. Използвайте примери, за да обясните как работи лихвата - и какво означава тя, когато спестяваме и инвестираме или пък когато взимаме пари назаем.

Обсъдете основите на банкирането. Заведете своя ученик в банка, покажете му мобилно приложение за банкиране и обяснете ролята на банките в управлението на парите.

Въведете интелигентно пазаруване. Научете своето дете как да сравнява цените, да разбира разликата между цена и стойност и как да взема информирани решения за покупка.

Не пропускайте да развивате дигиталната грамотност. Смятаме, че днешните деца се раждат научени да боравят с телефон и таблет и се справят по-добре и от нас в онлайн пространството. Дали обаче са подготвени за всички капани, които дебнат там и дали могат да разпознаят измама - било то финансова или от друг характер?

Финансова грамотност за тийнейджъри

Изследването PISA за финансова грамотност на ОИСР неслучайно разглежда уменията и знанията на 15-годишните ученици. Това е възраст, в която от тийнейджърите се очаква да се справят с по-напреднали финансови концепции, да имат личен опит с боравенето с различни финансови инструменти и практики. И много скоро да имат доста по-голяма самостоятелност и отговорности в управлението на собствени пари.

Това е идеалното време да помогнем на подрастващите да разберат какво е инвестиране и как работи, да им обясним концепцията зад различните финансови инструменти, как функционира световната икономика, как се прави бизнес, да представим по-сложни стратегии за управление на парите.

Бюджетиране и финансово планиране. Помогнете на тийнейджъра да създаде свой подробен бюджет, който включва приходите му (джобни, стипендия, почасова работа и пр.), разходи по пера, спестявания. Обсъдете как и защо трябва да проследяваме своите разходи и помогнете на ученика да следва своите финансови цели.

Основи на инвестирането. Използвайте подходяща литература, както и личния пример, за да обясните на своя тийнейджър в какво и как инвестирате. Възрастта е подходяща за опознаване на основни характеристики на финансови инструменти като акции, фондове, облигации и др. Използвайте примери, за да илюстрирате как инвестициите могат да растат във времето, не пропускайте да обясните концепцията за риска и доходността. Помислете за създаване на малка инвестиционна сметка, която тийнейджърът сам да управлява, за да придобие практически опит.

Обсъдете въпроси за кредитирането. Обяснете как работи кредитът, влиянието на лихвените проценти, различните видове кредит. Обсъдете отговорното използване на кредитни карти и пари назаем и значението на плащането на сметки навреме.

Насърчавайте предприемачеството. Насърчавайте тийнейджърите да изследват предприемачески начинания, като стартиране на собствен бизнес или предлагане на услуга. Това може да ги научи какво означава генериране на приходи, какви разходи има един бизнес, какво означава финансово управление.

Обсъдете данъците. Осигурете основно разбиране за това как работят данъците, за какво се ползват, защо са важни. Какво представляват осигуровките и какви социални плащания обслужват.

Ето и някои игрови стратегии, които могат да ни помогнат да направим финансовото обучение по-интересно и запомнящо се според възрастта:

  • Направете заедно касичка. За най-малките декорирането на буркани за спестявания или касички може да направи идеята за спестяване интересна. Може заедно да изработите касички за различни цели и да ги украсите тематично.
  • Играйте финансови настолни игри. Освен добре познатата Монополи, можем да открием и други интересни игри с пари от чуждестранни сайтове. Подобни игри могат да научат относно управлението на парите, инвестирането и вземането на финансови решения, да помогнат на децата да разберат финансовите концепции чрез игра.
  • Създайте семейно предизвикателство. Включете цялото семейство във финансово предизвикателство - например, обща цел за спестяване, в която всички да участват. Или пък предизвикателство за ден/седмица без харчене, в която всеки член на семейството да намери креативни начини да спести.

Използвайте онлайн финансови симулации. Много онлайн инструменти и приложения симулират финансови сценарии и помагат на тийнейджърите да практикуват бюджетиране, инвестиране и управление на пари във виртуална среда.

ИЗБРАНО