#Европейската централна банка планира издаването на нова серия евро банкноти, които да бъдат по-устойчиви и екологични и да отговарят на актуалните технологии и критерии за сигурност.

Как ще изглеждат новите банкноти - думата имат европейските граждани. До 31 август всички жители на Еврозоната могат да участват в проучване на сайта на ЕЦБ. България, макар да не е още част от страните, ползващи еврото, също е включена в допитването и българските граждани могат да изразят своето мнение.

В проучването са представени седем обсъждани теми на дизайна, по които всеки да даде своята оценка. Възможните дизайни не са представени визуално, тъй като графично тепърва ще бъдат разработвани след резултатите от проучването, а са описани като тема, концепция и символика.

Защо са необходими нови банкноти?

Планирането на новата емисия стартира още през 2021 г., когато под шапката на ЕЦБ се организира качествено допитване сред европейските граждани за възможните теми за дизайна. В резултат на допитването и консултации Управителният съвет се обединява около седем теми, които днес са предложени на широко обсъждане.

ЕЦБ посочва, че нейно задължение е да гарантира, че парите в обращение са надеждно и сигурно платежно средство. С бурното развитие на технологиите възможностите за възпроизвеждане и фалшификация стават все по-усъвършенствани и съответно пред централните банки стои предизвикателството и ангажимента да бъдат иноватори в производството и модерните защити на банкнотите.

Наред със съображенията за сигурност ЕЦБ си поставя за цел да намали въздействието на евробанкнотите върху околната среда през целия им жизнен цикъл, което поставя нови условия за използваните материали и ресурси за производство. Не на последно място, с новия дизайн ЕЦБ посочва, че цели да направи евробанкнотите по-близки и приобщаващи за европейските граждани и по-лесни за използване от уязвими групи като хората с нарушено зрение.

Кои са темите, които ще оценяваме?

За всяка от седемте теми, предложени от ЕЦБ, участващите в допитването могат да изразят мнение доколко им харесва или не и да посочат защо. Представяме описанията на темите така, както са зададени от централната банка:

Бъдещето е Ваше

Идеите и иновациите, които ще определят бъдещето на Европа, са заложени дълбоко във всеки европеец. Изображенията, създадени за тази тема, представят носителите на колективното въображение, чрез което хората ще създадат това споделено бъдеще. Темата изразява безграничния потенциал на европейците.

Европейската култура

Богатото културно наследство и динамичните културни и творчески сектори на Европа подсилват европейската идентичност, като изграждат споделено чувство за принадлежност. Културата насърчава общи ценности, приобщаване и диалог в Европа и по света. Тя сближава хората.

Европейските ценности, отразени в природата

Европа е място за живеене, но също така и кауза. Европейският съюз е организация, но също така и комплекс от ценности. Темата подчертава ролята на европейските ценности (човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равенството, правовата държава и правата на човека) като градивни елементи на Европа и свързва тези ценности с уважението ни към природата и опазването на околната среда.

Нашата Европа - ние самите

Всички израстваме като отделни личности, но и като членове на общност чрез взаимоотношенията си с околните. Имаме собствен житейски път и самоличност, но споделяме и една обща самоличност - на европейци. Тази тема е посветена на свободата, ценностите и отворената нагласа на хората в Европа.

Птиците - свободни, издръжливи, вдъхновяващи

Птиците не познават национални граници и символизират свободата на движение. Гнездата им ни напомнят за собственото ни желание да изградим места и общества, които да осигуряват грижа и защита за бъдещето. Те ни напомнят, че споделяме континента си с всички форми на живот, които поддържат общото ни съществуване.

Реки - водите на живота в Европа

Реките на Европа пресичат границите. Свързват ни помежду ни и с природата. Те символизират движението в нашия динамичен, постоянно менящ се континент. Реките се грижат за нас и ни напомнят за дълбоките извори на общия ни живот, затова ние също трябва да се грижим за тях.

Ръце - заедно строим Европа

Ръцете са универсален символ, но у всеки човек те са различни. Човешки ръце са изградили Европа, физическата ѝ инфраструктура, творческото ѝ наследство и постиженията ѝ. Ръцете строят, тъкат, лекуват, обучават, свързват ни и ни напътстват. Ръцете носят белезите на труда, възрастта и човешките взаимоотношения, на наследеното, историята и културата. Тази тема е посветена на ръцете, които са градили и продължават всеки ден да градят Европа.

Пълното проучване може да разгледате и попълните тук.

Какво следва?

Резултатите от допитването ще помогнат на Управителния съвет на ЕЦБ да се спре на окончателната тема за новите банкноти, на база на която ще бъде обявен конкурс за дизайн. Готовите дизайни отново ще минат през обществена оценка, преди банката да вземе окончателно решение през 2026 г. как ще изглежда новата емисия и кога ще бъде произведена.

Първата серия евробанкноти е пусната в обращение на 1 янеари 2002 г. с въвеждането на еврото. Втората серия, позната като серия "Европа",е разработена, за да направи евробанкнотите по-защитени срещу фалшифициране и по-трайни. Първите банкноти от тази серия са пуснати в обращение през 2013 г., като през 2019 г. са емитирани и последните банкнотите от 100 и 200 евро.