#Здравното осигуряване е задължително за всички български граждани. Посредством тези вноски към здравноосигурителната система на солидарен принцип получаваме достъп определен пакет здравни услуги, предоставяни от Националната здравноосигурителна каса. Те включват услуги, свързани с избор на личен лекар и извънболнична и болнична медицинска помощ, прегледи при специалисти и медико-диагностични изследвания с направление, дентална помощ, профилактични прегледи и имунизация, някои лекарства за домашно лечение.

Тези услуги се използват безплатно на база здравноосигурителните права, но в допълнение при всяко посещение при лекар, зъболекар, лаборатория или при лечение в болница здравноосигурените граждани заплащат потребителска такса за собствена сметка.

За да ползваме медицинска помощ по линия на НЗОК, е необходимо да имаме непрекъснати здравноосигурителни права.

Какво означава това?

Здравноосигурителните вноски са в размер на 8% от брутното възнаграждение за работещите по трудов договор, като се поделят в пропорции 60:40 между работодател и служител (в някои случаи са напълно поети от работодателя - например, при държавните служители). Самоосигуряващите се лица плащат здравни осигуровки за своя сметка, като за 2024 г. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се е 933 лв.

Трайно безработните, които не получават обезщетение за безработица и не са освободени по друг ред от осигурителни вноски, са длъжни също да внасят сами парите за здраве. Минимумът за тях се изчислява върху поне половината от минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се. Това означава минимална месечна вноска от 37.32 лв. Тези вноски се правят до 25-о число на следващия месец.

Държавният бюджет поема здравните вноски на деца до навършване на 18 години или до завършване на средно образование; студентите в редовна форма на обучение до навършване на 26 години, както и докторантите редовно обучение; гражданите, които отговарят на условията за месечни социални помощи и целеви помощи за отопление; лишените от свобода; родители/осиновители, които полагат грижи за лице с 50% и по-висока степен на увреждане, както и в някои други специфични случаи.

Мога ли да загубя здравноосигурителни права?

Основната причина за прекъсването на здравноосигурителни права, е наличието на повече от 3 месеца неплатени здравни вноски за последните 3 години. Това касае хората, които имат задължението сами да внасят своите осигуровки - т.е. самоосигуряващи се, свободни професии, еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, регистрирани земеделски стопани или тютюнопроизводители и пр., както и трайно безработните. Не бива да забравяме, че абитуриентите също имат задължение сами да плащат здравните си вноски за месеците от края на 12 клас до началото на учебната година във висшето училище. Виж повече тук.

В случай че лицето работи по трудов договор невнасянето на здравноосигурителни вноски от страна на работодателя не прекъсва здравните права на служителя.

Справка за здравноосигурителния си статус може да направите в сайта на НАП тук.

Как да възстановя здравноосигурителните си права?

При прекъснати здравноосигурителни права поради неплатени вноски, е необходимо да заплатите всички натрупани задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца.

Българските граждани, които пребивават в страна извън Европейския съюз повече от 183 дни през една календарна година, може да не внасят здравноосигурителни вноски в България, като за целта е необходимо да попълнят заявление за това. По същия начин при връщане в България пък подават заявление за връщане в страната и представят доказателства за продължителността на пребиваването в чужбина.

На каква медицинска помощ могат да разчитат здравно неосигурените?

Дори да не сте здравно осигурен, имате право на:

  • Спешна медицинска помощ
  • Акушеро-гинекологични прегледи по време на бременност и медицински грижи при раждане за неосигурени жени
  • Стационарна психологична помощ
  • Трансплантация
  • Задължително лечение и/или задължителна изолация
  • Експертизи за вид и степен на увреждане и трайна неработоспособност
  • Асистирана репродукция
  • Ваксини за задължителни имунизации и реимунизации
ИЗБРАНО