#Образи на жени много по-рядко присъстват върху банкнотите по света, отколкото на мъже. Това посочва Световната банка в свое скорошно проучване.
Австралия води класацията по брой женски образи, включени в дизайна на парите с цели 5 дами. В същото време банкнотите с лика на покойната кралица Елизабет II продължават да са най-разпространените в света. Съединените щати, Северна Корея, Русия, Китай, Южна Африка и Индия са сред държавите, посочени в проучването, които нямат нито една жена, изобразена върху банкнотите.
Интересно е, че макар и още през 1917 г. на българските банкноти да е имало жена, днес няма нито една.
В Националния ученически конкурс Моята паричка, на който Dir.bg е медиен партньор за втора поредна година, задачата пред учениците от 6 до 12 години беше да измислят и нарисуват свой проект на банкнота. В миналогодишното издание на творческото състезание много деца бяха избрали да изобразят своите майки върху проектите си на банкноти, споделят организаторите. В издание 2024 г. също в дизайните не липсваха женските образи.
Съветът на жените в бизнеса в България забеляза три от тези проекти и реши да връчи допълнително към конкурсната програма специални награди на авторите им за наблюдателността и за това, че още от малки защитават равнопоставеното присъствие на жените в различните обществени сфери. Организацията, превърнала женското предприемачество и кариерно развитие в своя кауза, припозна в проектите на децата темата за ролята на жената в обществото и в бизнеса:
- Дарина на 9 години от София, която смело поставя своя образ върху банкнотата си и пише "Уау! Първата банкнота с изобразено на нея момиче, а не момче!"- Крисиа на 7 години от Любимец, избрала да представи женския дух в красотата и силата на традицията- Тея на 6 години от Варна, вдъхновена от примера на своята любима учителка
За трите момичета Съветът на жените в бизнеса в България подготви специални награди и грамоти, които бяха връчени от Цветанка Минчева, председател на УС на СЖББ и главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк. Децата бяха изключително любопитни да се докоснат отблизо до работата на банката, а г-жа Минчева не пропусна възможността да им разкаже любопитни неща от света на парите.
За конкурса Моята паричка
Над 1000 ученици от 103 населени места се включиха в тазгодишното издание на Националния ученически конкурс Моята паричка. Инициативата се реализира за втора година и има за цел да насърчи финансовата грамотност сред децата и семействата. Организатор е платформата за финансова грамотност The Little Chief с подкрепата на Junior Achievement Bulgaria. Dir.bg е медиен партньор на инициативата.
Задачата пред участниците в категория до 12 г. беше да измислят и нарисуват свой проект на банкнота, а за ученици от 13 до 16 години да напишат есе по теми, свързани с парите и добрите финансови навици. Конкурсът беше съпътстван с богато образователно съдържание и открити уроци в училищата.
Конкурсът завърши с пъстра изложба на най-добрите рисунки и най-интересните и запомнящи се цитати от есетата на учениците, реализирана с подкрепата на галерия UniCredit Studio. На специално събитие на 8 юни бяха обявени и наградени и победителите - 10 деца получиха отличия в двете категории на Моята паричка 2024. Допълнителните три специални награди на СЖББ бяха приятна изненада и за децата, и за самите организатори и признание за ролята на инициативата и важността на темата за финансовото образование.
НАЙ
Новата мания на феновете на „Игра на тронове“ и „Домът на дракона“
Когато прането среща изкуствения интелект
Фей – уязвима и жестока
Орлин Павлов: Ако нямаше Фейсбук, нямаше да има негативизъм. Всеки щеше да си мрънка под носа
Обратно на училище: Джобните - кеш или в дигитален портфейл?
Обратно на училище: Джобните - кеш или в дигитален портфейл?
Фей – уязвима и жестока